z04uuvix-300x197

Arı ilaçlama

Uçan böcek türlerinden olan arılar zar kanatlılar grubuna dahildir. Arıların kuyruk kısımlarında zehirli iğneleri bulunmaktadır. Arıların kafasında gözleri, duyargaları ve ağızları yer almaktadır. Ayakuçlarına polen taşıyan arıların toplam altı adet ayağı bulunmaktadır. Arılar iletişimlerini kafalarındaki antenleri aracılığıyla sağlarlar. Arılar dünyanın her bölgesinde görülen canlılardır. Her arının kendine göre bir yapısı ve görevi bulunmaktadır. Bal arıları insanların sağlığı için çok faydalı canlılardır. Bal arıları dünyada koruma altına alınmış olup bal üretiminde kullanılmaktadırlar. Arılar kendilerini savunma ihtiyacı hissettiğinde saldırıya geçerler. Yaban arıları bal yapamazlar fakat doğada yer alan çiçekler için büyük faydaları vardır.

Çiçekler döllenmesini bal arılarının sayesinde gerçekleştirirler. Arılar çiçeğin öz suyunu emerek üzerine bulaşan polenleri diğer çiçeğe konarak bulaştırırlar. Böylece çiçekler döllenmiş olur. Arılar besin ihtiyacını gidermek için çiçek öz suları, çiçek polenleri ve küçük böcekleri yerler. Arı türleri arasında insana zararı en büyük olan arı türü yaban arısıdır. Yaban arıları halk arasında eşek arısı olarak da bilinmektedir. Yaban arılarının iğnesindeki zehir insanlara zarar verebilmektedir. Aynı zamanda yaban arıları meyve ve sebzelerin öz suyunu emerek hasatların zarar görerek kurumalarına neden olmaktadır. Arılar farklı görev üstlenerek çalışırlar. Bazı arılar işçi arılarken bazı aralar sadece koruma görevini üstlenmektedir.

Arılar kendilerini tehlikede hissettiği zaman bir araya toplanarak kendileri için tehlike oluşturan kişinin üzerine saldırarak iğnelerini batırmaya başlarlar. İğnesini saplayan arı bir süre sonra ölür. Çünkü arı karşısındaki kişiyi sokma anında iğnesini üzerine bırakır. İğnesi olmayan arının bir süre sonra bağırsakları parçalanmaya başlar ve arı ölür.

Arılarla bireysel olarak mücadele etmek arı saldırılarına maruz kalmanıza neden olabilmektedir. Arılarla mücadelede profesyonel destek almayı unutmamalısınız. Arılarla mücadele kokulu ilaçlama ve sıvı ilaçlama yöntemleri kullanılmaktadır. Profesyonelce uygulanan bu ilaçlamalar sonucunda kısa sürede arı istilasına maruz kalmadan problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Arı ilaçlama ile İlgili Sık Sorulan Sorular.

ARI ZEHİRİNİN FAYDASI VARMIDIR?

ARILAR İNSANI ISIRINCA NE YAPILMASI GEREKİR?

ARI İLAÇLAMASINDA KULLANILAN İLAÇLAR SAĞLIĞA ZARARLIMI?

ARI İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR VE ARI İLAÇLAMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

ARI İNSANI VE CANLILARI ISIRIR MI?

ARININ ZARARLARINDAN HARİÇ İNSANA VE DOĞAYA FAYDASI VARMIDIR?

ARILAR NERELERDE YUVA YAPARLAR?

KAÇ ÇEŞİT ARI VARDIR?

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>