29

Eylül
2011

Bal Arıları

Yazar: ilaclama  |  Kategori: Arı İlaçlama  |  Yorum: Yok   |  1.806 Okundu

Yuvalarını genellikle yerleşim birimlerinden uzak kırsal alanlarda, ağaç kovuğu ve benzeri oyuklara yapan bal arıları, aşırı agresif canlılar değillerdir. Ancak seralarda bitkilerin döllenmesi veya bal ve balmumu elde edilmesi gıbi değişik amaçlarla doğal ve yapay kovanlarda üretildikleri için; en sık temas edılen ve en çok sokan arı grubunu oluştururlar. Fakat son yıllarda seralardaki döllenmeyi sağlamak için kullanılan arılaftn sokma özellikleri, mutasyona uğratılarak yok edilmektedir. Bal arıları, arı toplayıcıları dışında, özellikle kovanlarını ve kendilerini savunmak amacıyla; açık alanlarda çıplak ayakla veya şortla dolaşan, tarla ve bahçe işleriyle uğraşan veya bahçede barbekü yapan kişileri sokarlar .
Vücutlarının uç kısmındaki iğneleri mızrak şeklinde olduğu için sokarken deriye kolayca girerken, hayvan uzaklaşmak istediği zaman karınlarının alt bölümüyle birlikte koparak, soktukları yerde kalır . Abdomen bölgesinin bir bölümünün ayrılması, yani eviserasyonu nedeniyle arının birkaç saat içinde ölümü ile sonuçlanan bu durum, sokma ototomisi’ olarak adlandırılır. Bal arıları için geçerli olan bu özellik, ayrıca başta Vespula türleri olmak üzere diğer bazı Hymenoptera’larda da görülebilmektedir. Ancak bu durumun tersi de olabilmekte, yani bal arıları birçok kez iğnelerini bırakmadan da sokabilmektedirler. Bu nedenle bal arısının iğnesinin sokulan yerde bulunmaması, teşhis açısından her zaman değerli değildir.
Bal arısı kovanında bir kraliçe, birkaç yüz erkek ve 10,000-80,000 arasında değişen sayıda işçi arı bulunur . Anatomik yönden birbirine hiç benzemeyen bu üç arı türünden kraliçe ve işçi anılar, dişi karakterdedirler. Aynı kovanda sadece bir kraliçe arı bulunur ve diğer arılara oranla oldukça iri yapıda olmasıyla kolayca ayrılabilir. Hayatı boyunca yeni kovan oluşturma dışında hiçbir şekilde kovandan çıkmayan kraliçe arının başlıca görevi; erkek arılarla çiftleşerek, yumurtlamak ve üremeyi sağlamaktır. Buna karşılık işçi anlar, dişi karakterde olmalarına karşılık, erkeklerle çiftleşemedikleri gibi üreme yetenekleri de yoktur. Son yıllarda kraliçe arının yumurtlamanın dışında, kovanın bütünlüğü ve sistemik şekilde işlemesini sağlamak için gerekli olan bazı maddeleri salgıladığı gösterilmiştir. Ayrıca uzmanların hemen hepsi, kraliçe arının yerine, bir yenisini bırakmadan ölmesi halinde, koyanın dağıldığını belirtmektedirler.
Erkek arılar, işçilerden daha iri yapıda olmalarına karşılık, besin toplama yeteneği- ne sahip olmadıkları gibi, iğneleri bulunmadığı için sokamazlar. Diğer bir ifadeyle işçiler tarafından beslenen erkeklerin yegane görevleri, kraliçe ile çiftleşmektir.
İşçi arılar, yiyecek ve polen toplama, su taşıma, petek örme, arı sütü imal etme, laryalan besleyerek olgunlaştırma, kovan ısısının sabit tutulması, temizlik ve savunma gibi tüm görevlerden sorumludurlar. Son yıllarda düşmanlarını yakalayıp hapsederek, gardiyan görevi yaptıkları da kaydedilmektedir.
Bal arılarının coğrafi bölgelere göre farklılaşmış birçok türleri bulunmaktadır. Örneğin soğuk iklimlerde yaşayamayan Afrika bal arıları, Brezilya’dan Amerika’nın merkezine doğru göç etmişlerdir. Afrika bal arıları, tek başına olduklarında davranış olarak diğer bal arılarından farklı değildir. Ancak toplu halde bulundukları zamanlarda, küçük bir uyarıda dahi, grup halinde insanlara saldırabilirler. Bir anda çok sayıda arı tarafından sokulan insanlarda rabdomiyolize bağlı olarak gelişen böbrek yetersizlikleri ve bazen ölümle sonuçlanabilen toksik reaksiyonlar ortaya çıkar. Bu nedenle bu arılara bazı yazarlar tarafından ‘katil arı’ ismi verilmiştir..

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?

Bu Yazıyı Yararlı Buldunuz mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Prestij İlaçlama

telefom
Belgelerimiz

telefom telefom telefom ilalama

telefom

© Tüm Hakları Saklıdır - Prestij ilaçlama
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Tema Tema Tema Tema
Genel Genel