6

Mayıs
2011

Böcek İlacı Zehirlenmeleri, Belirtileri, Tedavisi

Yazar: ilaclama  |  Kategori: Genel, İlaçlama  |  Yorum: Yok   |  5.754 Okundu

haşere-kemirgen-türlerinden-hayvanlar-ilaçlama-şirketleri-titizilaclamaHaşere ilaçları ile zehirlenmeler, organik fosfor içeren ilaçlardır. Böcek ilacı zehirlenmelerinde Asetil kolin yükselir ve kolinerjik kriz yapar. Zehirlenmenin etkisi alınan ilacın dozuna göre değişir.

Zehirlenmenin belirtileri arasında, baş ağrısı ve düzensiz kas hareketleri gibi belirtiler ile bronkospazm, bradikardi, hipotansiyon, sekresyonlarda artma, pupillalarda kontraksiyon, pulmoner ödem, diyare gibi kolerjinik belirtiler görülür. Böcek ilacı zehirlenmelerinde ölüm nedeni genellikle solunum merkezi ve solunum kaslarının felci ile solunumun durması sonucu ile olur. Böcek ilacı zehirlenmesi ile bazen kalp durması sonucu ölümde gerçekleşir.

Böcek ilacı ile zehirlenme durumunda kusma ve kusturma ön müdahale olarak uygulanmalıdır. Daha sonra acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Böcek ilacı zehirlenmelerinde hastaya antidot olarak “pralidoksim” verilir. Pralidoksim, asetil kolinesteraz enzimine yapışan organik fosfatlı molekülü yerinden koparır. Hastaya 2 dakika içinde 1 g verilir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?

Bu Yazıyı Yararlı Buldunuz mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kez Oylandı, Ortalama: 2,50 )
Loading ... Loading ...


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

Prestij İlaçlama

telefom
Belgelerimiz

telefom telefom telefom ilalama

telefom

© Tüm Hakları Saklıdır - Prestij ilaçlama
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Tema Tema Tema Tema
Genel Genel