guve-300x243

Evde Güve Varsa Ne Yapmalı?

Güvelerin en çok bulunduğu ortamlar arasında evlerimiz ve işyerlerimiz bulunmaktadır.Güver genellike evlerimizde yünlü eşyalarda,bakliyatların içinde ve özellikle nemli bölgelerde olmaktadır.Her canlı gibi güvelerde besin ve su kaynağı arayışındadırlar.Genelikle sıcak havalarda çıkan güve böcekleri özellikle mutfaklarımızdaki un,buğday,irmik,kurufasulye va bakliyatların içinde hızla üreyerek gıdalarımızı tüketilmeyecek veya kullanılmayacak hale getirirler.Güveler pamuklu ve yünlü kıyafetlerimizi parçalayarak kullanılmıycak hale getirirler.Güverler ilk başta evimizde küçük küçük kurtcular halinde larva şeklinde görülürker.Larvadan çıkan güveler daha sonraki evrelerinde kelebek gibi gözükürler ve genellikle renkleri kahverengi tonlarında olmaktadır.

 

Evinizde güve varsa evinizde açık gıda mutlaka bırakmamanız gerekmektedir bu kuralı özellikle evdeki bakliyatlar için geçerlidir.Güverlerin o kadar güçlü dişleri vardır ki bakliyatları korumak için sardığınız poşetleri bile delebilmektedirler.Güveler ile mücadele mutlaka sıvı ilaçlama uygulanmaktadır.Uygulanıcak düzgün ve doğru bir ilaçlama ile evlerinizde güve probleminden kurtulmanız mümkündür.Güve ile özel ev için yapılmış ulv makinları ile ilaçlama yapılmalıdır.Güveler kimyasal ilaçlara diğer böcekler kadar dayanıklı değildir bu sebeple basir ve doğru bir ilaçlama yöntemi ile evlerinizde güve probleminden kolayca kurtulmanız mümkündür.

Güveden Korunma

Güveler’den  korunmak için eski eşyalarımızı,özellikle kürkleri,yünlü halıları açık havalara çıkartılıp sıkça temizlenmesinde büyük yarar vardır. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>