Afrika Hamam Böceği

afrika-hamam-bocegi

Afrika Hamam Böceği Nedir

Erginler 1,5 — 2 cm boyunda  koyu sarımtırak veya açık kahverenkli böceklerdir. Dişilerin boyu erkeklerden daha kısadır. Üst kanatlar açık kahverenklidir. Bacaklar açık renkte, uçları ise hafif koyu renktedir. Vücutların sırt kısımlarının ortası ise koyu renklidir. Yetişkin erkeklerin kanatları tam olarak gelişmiştir. Fakat erginler uçmaya pek hevesli değillerdir. Ancak tehlike anında oraya buraya uçuşurlar. İlaçlama esnasında bu görülebilir.
Dişiler erkeklere nazaran daha geniş vücutludurlar. Dişilerin karın bölgesi erkeklerden daha yuvarlaktır. Bunlarda salgı çukurcukları yoktur. Göğsün üst yüzeyinde iki adet koyu renkli ve dikey vaziyette bant bulunur.Her iki cinsiyette de antenler ince yapıda olup, koyu kahverengi segmentlerden oluşmuştur.

Bacakları soluk sarı renktedir.  Tabii şartlarda zararlının ergin hale gelebilmesi için 50 — 60 güne ihtiyaç vardır. Genel olarak erginlerin ömürleri sıcak yerlerde 3 — 4 ay, serin yerlerde 5 — 8 aydır. Erginler diğer türlerden farklı olarak parlak zeminler üzerinde yukarıya doğru çıkabilirler.Afrika hamam böceği ile en etkin mücadele yöntemi Afrika Hamam Böceği ilaçlama hizmeti almaktır.hamam böceği ilaçlama sayesinde yaşam alanlarınız bu böcek türünden kısa sürede arınacaktır.

AFRİKA HAMAM BÖCEĞİ YUMURTLAMA

Yaşadıkları yerlerin gizli yerlerine ve uygun yüzeylerine bırakırlar. Dişiler ağızlarından salgıladıkları bir madde ile yumurta paketlerini bıraktıkları yerlere yapıştırırlar. Yumurta paketleri 4-5 mm uzunlukta, 2-2,5 mm genişlikte olup renkleri koyu kahverengimsidir. Bir yumurta paketinde 18 adet yumurta bulunur. Bu yumurtaların bir kaçı açılmaz. Bir dişi hayatı boyunca uygun şartlarda ortalama 10 yumurta paketi bırakır. Yumurta paketleri normal oda sıcaklığında yazın  50 günde, kışın 2- 3 ayda açılmaktadır.

NİMF (Yavru )

Yumurtadan çıkan nimfler koyu renktedirler. Gündüzleri gizlendikleri yerlerde barınan nimfler gece çıkarak faaliyetlerini sürdürürler. Erkek meydana getiren nirnfler beslenerek 6- 7, dişi meydana getiren nimfler ise 7-8 dönem geçirerek ergin hale geçerler. Nimf dönemi sıcaklık, besin ve rutubet durumuna göre değışir. Uygun şartlarda bu süre 3 aydır. Sıcaklığın düşüşüne göre 6 ay veya daha da uzun olabilir.

Prestij ilaçlama Afrika hamam böceği ilaçlama ve tüm hamam böceği ilaçlama uygulamalarında etkili ilaçlama hizmeti sağlamaktadır.