Arı türleri

ari-turleri

Prestij ilaçlama, tüm arı türlerini ilaçlamaktadır. Arı ilaçlama firmaları arasında en güvenilir firma olan Prestij ilaçlama’nın ayrıcalıklı hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm Arı türleri için , arı ilaçlama taleplerinizde, tek telefonunuzla en kısa sürede hizmet sağlayan Prestij İlaçlama, 7/24 hizmetinizdedir.

Arıların  coğrafi bölgelere göre dağılımları birçok farklılık göstermektedir. Örneğin, istatistiklere göre Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika’da insanlarda önemli şiddetteki allerjik reaksiyonlara yol açan arı türleri, başlıca Vespula türleri (Yellow jackets) neden olmaktadır. ABD’nın güney (körfez) bölgeleriyle, Akdeniz ülkelerinde ise Polistes türleri (Paper wasps), daha fazla suçlanmaktadır . Vespula, Dolichovespula ve Vespa türleri tüm Avrupa’da yaygın olarak saptanırken, örneğin Polistes türleri gibi bazı türler Avrupa’nın merkezinde bulunmamaktadır .

Ülkemizde yaşayan arı türleri ve bunların bölgelerimize göre dağılımları ile ilgili geniş kapsamlı yayınlar oldukça kısıtlıdır. Ayrıca dünya literatüründe belirtilen birçok Hymenoptera’nın henüz tüm yazarlarca kabul edilmiş Türkçe ismi bulunmamakta, hatta aynı böceğe değişik yazarlarca farklı isimler verilmektedir. Türkiye’de tüm türlerde arı ilaçlama uygulaması vermekteyiz. Arı ilaçlama hizmeti almak için mutlaka tecrübeli firmalarla anlaşmak gereklidir. Tüm arı ilaçlama şirrketleri, bu haşerelerin tüm türlerini ilaçlayamaz. İlaçlayabildiğini iddia eden firmalar ise, uygulama yaparken sağlığınızı bozabilir.  Arı ilaçlama servislerinden uygulama talebinde bulunurken, mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar ile hizmet almak için talepte bulunun.

Ülkemizde bulunan arı türlerinin alt ailesine ait arılar;

Vespa crabro, Vespa orıentaİis, Vespula (Ailovespula) austriaca, Vespula (Allovespula) rufa, Vespula (Paravespula) germanica, Vespula (Para vespula) vulgaris, Do!ichovespula (Boreovespula) norwegıa, Dolichovespula (Boreovespula) saxonic, Dolichovespuİa (Dolichovespula) media, DoIichovespu!a (Metavespula) sylvestris, Dolichovespula (Pseudovespula) adulterına, Dolichovespu/a (Pseudovespula) omissa’dır. D. maculata ve D. arenarıa ise saptanamamıştır.

Yine ülkemizde bulunan Polistinae alt ailesine ait arı türleri;

Polistes (Polis- tes) associus, Polistes (Polistes) biglumis, Polistes (Polistes) bischoffi, Polistes (Polis- tes) galiicus, Polistes (Polistes) dominulus, Polistes (Polistes) nimpha, Polistes (Sulcopolistes) atrimandibularis, Polistes (Sulcopolistes) semenovi, Polistes (Sulcopolistes) sulcifer, Parapolybia escalerae’dir .

Arı Türlerinin Ayırıcı Özellikleri

Her arı sokmasında, sorumlu türün hekim tarafından kesin şekilde öğrenilerek gerekli tedavinin yapılabilmesi, oldukça zordur. Bu nedenle yardımları istenen entomolojistler, arıların bazı davranış özelliklerini, yaşam şekillerini, sık olarak bulundukları yerleri ve coğrafi dağılımlarını göz önüne alarak tanımlamaya çalışmaktadırlar.
Bazı Hymenoptera türlerinin, saldırgan davranarak, arılarını sokmalarına karşılık, çoğunlukla arılar; sadece kendilerini veya kovanlarını savunmak amacıyla saldırırlar. Bu nedenle özellikle arı allerjisi bulunan kişilerin açık alanlarda, arıları ürkütecek hareketlerden kaçınmaları önerilmektedir.

Prestij ilaçlama haftanın 7 günü 24 saat arı ilaçlama hizmeti vermektedir.Arılardan kurtulmak için istediğiniz zaman bizi arayabilirsiniz.Tüm ilaçlama uygulamalarımızda olduğu gibi arı ilaçlama uygulamalarında da Prestij İlaçlama olarak müşterilerimize %100 garantili ilaçlama sunarken, arı ilaçlama sonrasında bütün yasal belgelerimizi size sunmaktayız.