Avustralya Hamam Böceği

avustralya-hamam-bocegi

Kırmızımsı kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişen renkte böceklerdir. Kozmopolittirler. Tüm dünyaya yayılmışlardır. Amerika Hamam Böceğıne (P. americana L.) benzerler. Ancak boylan Amerikan Hamam Böceklerinden daha kısadır. Diğer hamam böceği türleri gibi ev ve gıda depolarına yerleşmiş değillerdir. Bu tür daha ziyade seralarda ve fidanlıklarda görülmekte olup bitki yiyici olarak tanınmaktadır. Bitkileri kemirmek suretiyle zarar yapmaktadırlar. Bundan başka evlerde elbiseleri, kitap ciltlerini dahi yemektedirler. Zararı ve besinleri Amerikan Hamam Böceğinde olduğu gibidir. Yurdumuzda bu türün varlığı son yıllarda tespit edilmiştir. Avustralya Hamam Böceğine Ankara’da rastlanmış olup diğer büyük şehirlerimizde de bulunması muhtemeldir.

BİYOLOJİSİ VE TANIMI:

YUMURTA:
Dişilerin yumurta verme kapasitesi Amerikan Hamam Böceklerinden daha azdır. Bir dişi hayatı boyunca 20 – 30 arasında yumurta paketi bırakır. Bu paketlerde bulunan yumurta sayısı ise 26 – 28 adet arasındadır. Bu türün dişileri yumurta paketlerini daha iyi bir şekilde gizlerler.

NİMF:

Yumurtadan nimiler çıkar. Bu nimfler Amerikan Hamam Böceği nimflerine benzer ise de gelişmesi için gerekli zaman onların nimflerinden daha azdır. Oda sıcaklığında nimf dönemi ortalama bir yıl sürer. Bu türün nimfleri Amerikan Hamam Böceği nimflerinden pronotumlarının çevresinde belirli şekilde açık sarımsı bir şerit taşımaları ile ayırt edilirler. Nimfler olgun oluncaya kadar 6 7 defa deri değiştirirler.Hamam böceği ilaçlama uygulamaları hamam böceklerinin olgunlaşmasına fırsat tanımadan yaşam alanlarınızı bu böcek türlerine karşı korumaktadır.
ERGİN:
Bu tür Amerikan Hamam Böceğine benzer ise de boyunun küçük olmasıyla ondan ayrılır. Boyu ortalama 2,4 cm’dir. Büyük boyda bir türdür. Ön ve arka kanatları iyi gelişmiştir. Rengi kırmızımsı kahverengıden koyu kahverengiye kadar değişir. Pronotum koyu kahverengi olup kanatları açık sarı renkte bir şeritle çevrilidir. Bu şerit kalınlığı bazı bireylerde değişebilir. Erginlerin vücut uzunlukları 21 — 34 mm arasında değişir. Bu türün bariz morfolojik hususiyeti thoraksın dip kenarında bulunan sarımtırak renkli bantdır. Erginlerin ömürleri çevre şartlarına göre değişiklikler göstermektedir. Fakat genede bu süre 4 — 6 ay arasında oynar.

Avustralya Hamam Böceği ilaçlama uygulaması firmamız tarafınca profesyonel ilaçlama ekiplerimiz tarafından başarı ile uygulanmaktadır.Firmamıza dilediğiniz zaman ulaşarak Avustralya Hamam Böceği ilaçlama hizmeti talep edebilirsiniz.