BEDENİMİZİN ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ KENEYİ NASIL ÇIKARTABİLİRİZ ?

bedenimizin-uzerinde-gordugumuz-keneyi-nasil-cikartabiliriz

bedenimizin-uzerinde-gordugumuz-keneyi-nasil-cikartabiliriz

Keneler yeşil alanlarda bulunan kan emici zararlılardır. Ektoparazit haşereler olan kenelerin bacaklarının ucunda kanca ve vantuz bulunur. Bulundukları ağaç vb. yerlerden geçen insanların ya da diğer hayvanların üzerine atlayarak yapışır ve karnı iyice şişene kadar kan emerler. Kendi ağırlıklarının 30 katı fazlasına kadar kan emebilmen keneler yeteri kadar kan emdikten sonra avından uzaklaşırlar. Avlarını pusuya yatarak ya da direk avlanmaya çıkarak bulabilirler. Dişi keneler erkeklerden çok daha fazla genişlediklerinden kan emme kapasiteleri de daha fazladır. Keneler o kadar hızlı çoğalır ki her yumurtlama döneminde 200 ile 15.000 arasında yavru meydana getirebilirler. Kenelerin ısırması ile insanlara birçok hastalık bulaşabilir çünkü mantar, bakteri, parazit ve virüs gibi hastalığa neden olan canlıların doğrudan insanın bünyesine girmesine neden olabilirler. Ayrıca bazı kişiler kene ısırmasından sonra alerjik reaksiyon gösterebilir hatta felç geçirebilir.

Son birkaç yıldır keneler ile bulaşan en ciddi hastalık ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıdır. Bu hastalığın geç fark edilmesinden de dolayı birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kadar ciddi ve ölümcül hastalıklara neden olan kenelerin bulunduğu ortamlarda böcek ilaçlama firmaları tarafından mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Kene ilaçlama işleminin başarılı sonuçlanması ve bölgedeki yeşil alanlara ya da diğer canlılara zarar verilmemesi için konusunda uzman haşere ilaçlama firmaları tarafından yapılması önemlidir.

Henüz müdahale edilmemiş ortamlarda kene saldırısına maruz kalan bir kişinin bilinçsiz şekilde keneyi kopararak derisinden çıkarması çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Üzerinize yapışan kenenin çıkarılması için bir sağlık kurumuna gidilmesi en doğru davranıştır. Ancak yakınlarda bir sağlık kurumu bulunmuyorsa acil olarak müdahale edilmesi gerekebilir. Bu nedenle kene koparma yöntemi konusunda bilgi edinilmelidir. Kene çıkarılırken ince uçlu bir cımbız yardımı ile kenenin kan emen kısmı tutulmalı vücuduna dokunulmamalıdır. Hortumundan tutulan kene yavaşça tek parça halinde deriden ayrılmalı ve çıkarılan bölge alkol ya da sabun yardımı ile temizlenmelidir. Sonrasında çıkarılan kene bir kabın içinde saklanarak Sağlık kurumuna gidilmeli ve kontrolden geçilmelidir.
-Kenenin üzerine kimyasal maddeler dökmeyin, kaçmak isteyen kene kusar ve midesindeki virüsleri size bulaştırır.

-Kenenin vücuduna dokunmayın, emdiği kanı geri boşaltır .

-Ucu çok ince olan bir cımbızla kenenin hortum kısmından kavrayın nazikçe ve sağlam şekilde kavrayıp çıkartın.

-Çıkardığınız kenenin yerini alkol veya sabunla yıkayın.

-Ya da kenenin kendiliğinden çıkmasını beklemek daha uygun bir yöntem olabilir. Elinizi, ıslatın keneye dokunmadan kene etrafında daireler çizin, bir süre sonra kene yapıştığı yerden çıkacaktır.