Bitten Kurtulma Yolları

bitle-mucadele-nasil-yapilir

Bitten Korunmak İçin

Bit, kuş, memeli hayvan ve insan derisi üzerinde yaşayan parazitlerdir. Yassı vücutlu ve kanatsız olan bitin delici ve emici ağız yapısı mevcuttur. Bit, 2-3 mm. boyunda olup, kıllı deriye tutunmak için özelleşmiş ayak yapısına sahiptir. Baş, kıl, elbise, at, köpek, bitki gibi dünya üzerinde çok sayıda türü olan bitin ömrü bir aydır. Tarak, şapka, havlu ve kişisel eşyaların kullanımı ile çok çabuk bulaşan bit deride aşırı kaşıntıya neden olan küçük yaralar meydana getirir. Bit kopan deri parçası, deriden salgılanan yağ ve kan ile beslenirler. Yumurtlayarak üreyen bitin yumurtasına sirke denir ve bit tarafından tükürüğü ile kıllı deriye yapıştırılır. Bit ısırıklarının aşırı kaşınması, bit tükürüğünün yara şeklini almış ısırıklara temasından kaynaklanır. Aşırı kaşınma deride zedelenmeye yol açıp, lenf düğümlerinde şişmeye yol açan bitten nasıl kurtulunur?

Bitten Kurtulma Yolları;

• Bit parazitinin tespit edildiği durumlarda vakit kaybetmeden arındırma işlemine başlanmalıdır. Bitin nereden bulaştığını araştırıp, (okul, yurt, yuva, askeriye) gibi toplu yaşanan yerlerden bulaşmış ise buralarda toplu tarama yapılması gerekir.
• Bitin görüldüğü durumlarda tüm aile bireyleri kontrol edilip bitten korunma yöntemleri tüm aile bireylerine uygulanmalıdır.Bit bulunan yaşam alanları için profesyonel bit ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

• Bitten kurtulmak için bir sağlık kuruluşuna başvurup, doktor tarafından belirlenen, bit ilacı, bit şampuanı, bit solüsyonu gibi özel içerikli ürünleri kullanım şekillerine göre uygulamanız gerekmektedir.
• Bit ile mücadele de sadece vücudun bitten arındırılması yeterli olmaz. Bitlenen insanın kişisel eşyalarının steril edilmesi ve bulunan ortamın bit ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir.
• Çok hızlı üreyip çoğalan bitten kurtulma yollarında en önemli husus vücuttan, evinizden, toplu yaşam alanlarından, kişisel eşyalarınızdan biti arındırmaktır.
• Bit konusunda profesyonel destek alıp uygun ilaçlarla bit zararlısından kurtulabilirsiniz.
Çok hızlı yayılan bit zararlısı için toplu yaşam (okul, hastane, askeri kışla, yurt, yuva gibi) alanlarının düzenli aralıklarla ilaçlanması gerekir. İnsanlara zarar veren bit ile mücadelede ilaçlama şirketimizden 7/24 bit ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Bit ilaçlama da kullandığımız etkili ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlardır ve insan sağlığına zararı yoktur. Amatör bit ilaçlama firmaları tarafından hizmet alamamaya dikkat etmelisiniz.