Böcek Çeşitleri

Böcek Çeşitleri

Böcekler, yeryüzünde türüne en çok rastlanılan varlıklardır. Böcek çeşitleri dünyanın her bir bölgesinde farklı iklimlerde ve farklı renklerde yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Böceklerin uçan ve uçmayan türleri mevcuttur.

Aynı zamanda bazı böcek türleri de zehirlidir. Böceklerin yaşama alanlarımızda ne işi var diye soracak olursanız, elbette bunun mantıklı nedenleri var.

İnsanlar yeryüzünde çoğaldılar ve yayıldılar. Dünya üzerinde ilk istila insanlara aittir. Canlıların doğal yaşam alanlarına girerek onları kendi yuvalarından atan insanlardır. Bu nedenle yüzlerce canlı türünün neslinin sona ermesine de sebep olmuşlardır. Ekolojik dengeniz sarsılmasıyla kemirgenler, sürüngenler, asalak, parazit ve zehirli tüm örümcek türleri hayatımızın merkezinde yer almaya başladı. Şimdi böcek çeşitleri bizlerin yaşam alanlarını istila etmektedir. Ancak insanların gidebileceği başka bir yok. Bu mücadelede ne yazık ki galip gelen yine insanlar olacaktır.

Tabi yaşam alanlarımıza kadar giren haşere ve kemirgen türleri o kadar da masum değiller. Böcek çeşitlerinin çoğunluğu mikrop bulaştırmaktadır. Böcekleri salgın hastalıklarda neden olurlar. Böcekler dışkı, salya ve kusmuklarını yaşam alanlarımıza dahil ederler. Bu durum sağlık açısından çok tehlikelidir.

Son yıllarda adını çokça işittiğimiz ve ölümcül sonuçlara neden olan kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı kene türünden bulaşmaktadır.  Kenelerde evcil hayvanlar üzerinden, park ve bahçe alanlarında, kırsal kesimlerde hayvan ahırlarında çok görülmektedir.

Başlıca Böcek Çeşitleri

Salyangoz, sülük böceği, danaburnu böceği, karafatma böceği, hamamböceği, kakalak, kalorifer böceği, gümüş böceği, tespih böceği, güve, mite, pire, kene, bit, örümcek, akrep, çıyan, sinek, sivrisinek, yaban arısı, eşek arısı, çekirge ve birkaç türü ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız böcek çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Böceklerden Korunma Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Böceklerden kurtulma yolları ve yöntemlerinin en sağlıklı ve en garantili yolu böcek ilaçlaması yapmaktır. Başlıca böcek ilaçlama yöntemleri, Sıvı ilaçlama, Jel ilaçlama, kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama ve Fare istasyonlarıdır.

Böcek çeşitleri evinizin her yerinde olabilir. Profesyonel bir ilaçlama sayesinde kurtulabilirsiniz.