Böcek İlacı Zehirlenmeleri, Belirtileri, Tedavisi

bocek-ilaci-zehirlenmeleri-belirtileri-tedavisi

Haşere ilaçları ile zehirlenmeler, organik fosfor içeren ilaçlardır. Böcek ilacı zehirlenmelerinde Asetil kolin yükselir ve kolinerjik kriz yapar. Zehirlenmenin etkisi alınan ilacın dozuna göre değişir.

Zehirlenmenin belirtileri arasında, baş ağrısı ve düzensiz kas hareketleri gibi belirtiler ile bronkospazm, bradikardi, hipotansiyon, sekresyonlarda artma, pupillalarda kontraksiyon, pulmoner ödem, diyare gibi kolerjinik belirtiler görülür. Böcek ilacı zehirlenmelerinde ölüm nedeni genellikle solunum merkezi ve solunum kaslarının felci ile solunumun durması sonucu ile olur. Böcek ilacı zehirlenmesi ile bazen kalp durması sonucu ölümde gerçekleşir.

Böcek ilacı ile zehirlenmeleri durumunda kusma ve kusturma ön müdahale olarak uygulanmalıdır. Daha sonra acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Böcek ilacı zehirlenmelerinde hastaya antidot olarak “pralidoksim” verilir. Pralidoksim, asetil kolinesteraz enzimine yapışan organik fosfatlı molekülü yerinden koparır. Hastaya 2 dakika içinde 1 g verilir.