Böcekler İle Mücadele

bocekler-ile-mucadele

Özellikle tropikal ülkelerde sivrisineklerin kontrol edilmesi amacıyla yapılan çalışmaların kesin sonuç vermemesi, bu işlemlerin ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzde halk sağlığı uzmanları, geniş alanlara sprey şeklinde pestisid uygulanımını denetlemektedir. Fakat bu spreylerin kullanılması, başta çocuklar olmak üzere çevredeki halk için ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmekte ve bu nedenle kullanımları oldukça sınırlı tutulmaktadır.
Buna karşılık ev, işyeri gibi kapalı mekanlarda böceklerin içeriye girişi; kapı ve pencerelere takılacak teller, yapışkan bantlar veya sinek koyucu çeşitli elektrikli cihazlar gibi bazı metodlarla önlenmeye çalışılmaktadır.
Ülkemizde olduğu gibi ılıman bölgelerde, evcil hayvanların kenelerden arındırılabilmesi oldukça zordur. Bu amaçla veterinerler, kedi ve köpeklerdeki kenelerin erişkin hale gelmelerini önleyen bazı ilaçların ağız yoluyla verilmesini, deriden emilebilen ilaçların sürülmesini veya parenteral yolla uygulanan bazı ilaçları önermektedir.

Böcekler ile mücadele de en etkili ve güvenli yöntem daima böcek ilaçlama firmaları tarafından alınacak ilaçlama uygulamalarıdır.


Böcekler ile mücadele sırasında karşılaşılan güçlüklere diğer bir örnek, antiasetilkolinesteraz içeren bazı pestisidlerin aşırı ve bilinçsiz şekilde kullanımı sonucunda insektisidlere karşı rezistan pire jenerasyonlarının gelişebilmesidir.
Günümüzde pirelerin kontrolünün, evcil hayvanların düzenli şekilde yıkanması, evdeki halı ve mobilyaların periyodik olarak temiztenmesie bazı ilaçların verilmesi gibi  yöntemlerle başarılabileceği bildirilmektedir.

Böcek ilaçlama uygulamaları;

  • Kokulu böcek ilaçlama
  • Kokusuz böcek ilaçlama
  • Sıvı ilaçlama
  • Jel ilaçlama

Tahtakurularına bağlı olarak gelişen enfestasyonlar, özellikle konunun uzmanları tarafından uygun pestisidler verilerek tedavi edilmelidir. Ayrıca zararlı böceklerin çoğu, dış ortamlarda bulundukları için, bunları taşıyan konakların yaşanılan mekanlardan uzak tutulması da yararlı olur.

At sinekleri, Chrysops türleri ve karasineklerin özellikle su kanallarının etrafında bulundukları düşünülerek, bu birikintilerin kurutulması halinde sinek miktarının azalacağı unutulmamalıdır.
Çok yaygın şekilde bulunan ve insanları en çok rahatsız eden böcek olarak kabul edi4en sivrisineklerle mücadele çok önemlidir. Genellikle DEET (N,N’-diethyl-m-toluamide) içeren repellant ilaçlarla başarılı sonuçlar alınmaktaysa da, bebek ve küçük çocuklarda dikkatli olunmalı gerekir. Özellikle sivrisineklerin daha yoğun bulundukları sabahın erken ve gece saatlerinde açık havaya çıkmamak veya iyi şekilde örtünmek faydalı olmaktadır. Ayrıca evlerde cibinlik kullanılması, citronella’ içeren mumların yakılması gibi yöntemler de önerilebilir. Evlerde, veranda, teras ve bahçelerde sarı veya turuncu renkli ışıkların yakılması, böceklerin toplanmasını bir dereceye kadar önlemektedir. Ayrıca böceklerin, çeşitli tuzaklar veya elektrikli aletlerle cezbedilerek, imha edilmeleri de mümkündür.Bireysel yöntemler ile böcek türlerinden kurtulmak zaman alacak zahmetli bir iştir.Böcek ilaçlama şirketleri tarafından uygulanan böcek ilaçlama uygulamaları hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem yaşam alanlarınızı daima koruyacaktır.