Böcekler Neden Işığa Gelir?

böcekler neden ışığa gelir

Yaz akşamları evde bunalan herkesin aklına ilk olarak balkonda oturmak gelir. Ancak, ışığa gelen böcekler nedeniyle bu rüya bir kabusa dönüşebilir. Böcek gelmemesi için karanlıkta oturmak ya da balkon keyfinden vazgeçmek elbette en istenmeyen seçeneklerdir. Açık alanda böceklerden korunmak için insanlar vücuda sıkılan böcek ilacı, sinek öldürücü lamba, sineklik gibi seçeneklerden yardım almaktadır. Peki, böcekler neden ışığa gelir? diye hiç sordunuz mu? İşte bu sorunun cevabı sayesinde, yaz akşamları huzur içinde balkon keyfi yapabileceksiniz.

Böcekler Neden Işığa Gelir?

Böcekler, geceleri içgüdüsel olarak ayı kendilerine rehber alır. Bir çeşit navigasyon sistemi olarak kullandıkları ayı belli bir açıyla görerek uçmak isterler. Balkonda ve sokakta kullandığımız lambalar ay ışığından daha parlak olduğu için böcekler ay yerine bu yapay ışıkları kendilerine yol gösterici olarak seçer. Işıktan kaçan ve karanlığı seven böcekler haricindeki ışığa gelen böcekler; ışığı yön belirleme, yiyecek bulma ve tehlikelerden korunma aracı olarak görürler. Bilimde fototaksis denen terim; organizmanın ışığa göre ya da ışığın tam aksi istikamette otomatik hareketidir. Hamam böcekleri karanlığı sever ve negatif fototaksise örnektir. Daha çok gece dolaşırlar ve ışık yanınca karanlık ve kuytu yerlere kaçarlar. Oysa pervaneler öleceklerini bile bile ışığa yönelir, ki bu durum da pozitif fototaksise örnektir. Tavanda uçan böcekler, ışığın etrafında dönen böcekler pozitif fototaksis örnekleridir.

Işığa Gelen Böceklerden Kurtulma Yolları

Böcekler neden ışığa gelir öğrenmiş olduk. Peki, ışığa gelen böceklerden kurtulmak için neler yapabiliriz? Öncelikle, bu konuda böcek kovan bitkilerden yardım alabiliriz.

Böcek Kovan Bitkiler:

  • Fesleğen,
  • Kedi nanesi,
  • Defne yaprağı,
  • Narenciye,
  • Kırmızı biber,
  • Sarımsak,
  • Salatalık,
  • Adaçayı,
  • Nane

Bu bitkileri balkonunuzda tutarsanız böcekleri uzaklaştırmak için ciddi anlamda ilerleme kaydetmiş olursunuz. Bunlar yetersiz kalırsa; balkon, teras ve verandalarınızda loş bir ışıklandırma uygulamayı düşünebilirsiniz. Tavan ışığı yerine balkon kenarlarında kullanacağınız ışıklar da böceklerin üzerinize gelmesini engelleyecektir.

NOT: Söz konusu böcekler, ısıran ve hastalık bulaştıran türdeyse evinizi ve ev çevresini profesyonel bir ilaçlama firmasına ilaçlatmayı düşünebilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için 7/24 hizmetinizde olan çağrı merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.