Böceklerde Duyu Organları

cekirge-ilaclama

Böceklerde duyu organları  insanlardan farklıdır. Koklama duyuları burun,işitme duyuları kulak şeklinde değildir.

Tavus güvesinin tüylü duyargaları vardır.Koklama duyusu bu duyargalarda bulunur. Koklama duyusu bu duyargalarda bulunur. Duyarga üzerinde her yöne doğru uzanan tüylerde binlerce duyu hücresi vardır.Bir erkek güve,kilometrelerce uzaktaki bir dişinin kokusunu bu yolla alabilir. Böceklerde koku alma duyusu,besin ve eş bulmada önemlidir,bazen de yumutalarını nerede bıraktıklarını kokuyla bulurlar.

Bazı tırtıllar,yakınlarında gürültü olmuşsa vücutlarını yukarı kaldırırlar. Havadaki titreşimler,bunların vücutlarındaki tüyleri hareket ettirmiştir.

Böceklerin vücudundaki tüyler,duyu organlarıdır.Bir arının vücudu tüylüdür,arının petekgözlerinin üzerinde de tüyler bulunur. Bu tüyler arıya,uçarken rüzgarın hangi yönde estiğini bildirirler.

Kelebeklerin çoğunun tatma duyusu ayaklarındadır. Tatlı bir sıvının çok yakınında oldukları halde bu sıvıyı emmezler,fakat sıvıya bastıkları anda onun tadını alırlar ve emmeye başlarlar.

Erkek çekirgeler,kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarırlar.Bunların sağ kanatlarının sert kenarı,sol kanattaki bir eğe gibi dişlidir.Dişi çekirge bu sesi arka ayaklarındaki kulaklarıyla duyar.

Duyu Organları

Gözler

Böceklerdeki görme,koklama,tatma,işitme ve dokunma duyuları insanlardakine benzemez.Böceklerin iki çeşit gözleri vardır.Birçok minik gözlerden ya da fasetlerden oluşmuş bir çift petekgöz ve çoğunda üç tane de basit göz bulunur.Basit gözler başın tepesindedir ve osel adını alır.

Petekgözler

Böceklerin petekgözleri,küçük hayvanların gözleri arasında en büyük olanıdır. Petekgözler çok ufak hareketleri iyi bir şekilde izleyebilir. Böceklerin gözleri bir noktaya odaklanamaz,ama böcek,bir cisimle arasındaki mesafeyi kestirebilir.

Koklama

Böcekler,duyargaları ile koku alırlar. Bir böceği duyargaları ne kadar büyükse,o kadar uzaklardaki kokuları alırlar. Güvelerin tüylü duyargaları,böcekler arasında en iyi kokusuyu alan duyargalardır. Bazı böcekler ağız parçaları ile tat alırlar.Kelebeklerin tat alama organları ayakları üzerindedir.

İşitme

Hiç bir böceğin başında kulakları yoktur. Bazı böcekler,hiç bir şey işitmezler. Bunlar,havadaki yada yerdeki titreşimleri hissedebilirler. Sesleri işitebilen böceklerin sayısı azdır.Bunlardan çekirgelerin kulakları bacaklarında yada karınlarının kenarlarındadır.

Dokunma

Dokunma duyusu,bütün hayvanlarda vardır. Böceklerin vücutlarının çeşitli yerlerinde  tüyler ve kıllar bulunur. Bunlar,bir çeşit duyu organıdırlar. Böceklerin derileri gibi  bu tüyler  ve kıllar da kitinden yapılmışlardır. Her bir kılın dibinde bir ,iki veya üç sinir hücresi bulunur.Bu sinir hücreleri çok ince sinirlerle ana sinir bağlıdırlar. Kıllara dokunan bir cisim yada kılların rüzgar ile oynatılması,ana sinir şeridine bir haber şeklinde ulaşır ve böcek uyartılır. Kitin böcek derisini oluşturan boynuzsu bir maddedir.