Çekirge Nasıl Ürer?

cekirge-ilaclama

Çekirgelere genellikle ilkbaharla sonbahar arası rastlanır. Özellikle sıcak iklimlerde yaşamayı tercih eden çekirge, tarım alanlarına büyük zarar verir. Dört aylık ömrü olan çekirge nasıl ürer? Çekirge yumurtlayarak ürer.

Dişi çekirge sonbahar sonunda vücudunun arka kısmında bulunan ve uzayabilen yumurtlama borusu ile toprakta delik açarak yumurtalarını buraya bırakır. Çekirge yumurtaları 70 tane olup, pirinç tanesi büyüklüğündedir. Çekirge 4 aylık ömrünün son haftasında 200 tane kadar yumurta yumurtlayıp toprağa gömer.

Çekirge nasıl ürer; çekirgelerde üreme diğer canlılara göre farklılık gösterir. Yumurtalar kışı toprakta geçirerek, yaz ayının başlangıcı olan ilkbaharda, sıcaklık 34 dereceye ulaştığında, 11 gün içinde açılırlar. 9 mm uzunluğunda olan çekirge yavruları, toprağı dışarı atarak yumurtadan çıkarlar. Çekirge yavruları kanatsızdır ve birkaç defa deri değiştirerek, ikinci deri değişiminden sonra kanatlar çıkmaya başlar.

Çekirge yaşam alanları

Yumurtadan çıkan yavrular birkaç gün bitkiyle beslendikten sonra, bir dala sımsıkı tutunarak, ensesinden çatlamaya başlayan dış iskeletinden kurtulur. İskeletten çıkan yumuşak vücudunu gerinerek uzatan çekirge yavrusu, yeni iskeleti meydana gelinceye kadar kendisini bitkiler arasına gizleyerek büyümeye devam eder.

Deri değişimi dört beş gün aralıklarla devam eden çekirge yavrusu, bir ay içinde erginleşir. Yavru çekirgeler erginleşip kanatlanınca, göçleri hızlanır ve karabulut halinde göç ederek indikleri yerdeki bitkileri kısa sürede yiyerek bitirirler.

Genellikle bu şekilde üreyen çekirgeler mevcuttur fakat çekirge nasıl ürer? Sorusuna cevap olarak döllenmemiş yumurtalardan üreyen çekirgeler de mevcuttur. Daha çok değnek çekirgelerinde rastlanılan bu durumda, yumurtalardan dişi yavrular çıkar. Bu genç çekirgeler, sinek, arı, kuş, kurbağa, yılan gibi canlılara yem olurlar.

Sonbaharın gelmesi ile dişiler bulundukları yerlere yumurtlar daha sonra toplu halde ölürler. Toplu halde bulunan çekirge ölüleri çeşitli hastalıklara sebep olarak insanlara zarar verirler.

Çekirge zararlısından kurtulmak için ilaçlama şirketimizden güvenli ve garantili şekilde çekirge ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.