Çıyan sokmasına ne iyi gelir

ciyan-sokmasina-ne-iyi-gelir

Zehirli bir canlı olan çiyan sokması durumunda ani ölüme, felce ya da alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilir. Çiyan ilaçlama , açık alanların yanı sıra kapalı alanlarda da yapılabildiği gibi, bu haşerelere karşı etkili ilaçlar kullanmak gereklidir. Büyüklüğü 2-3 cm ile 45-50 cm arasında değişebilen ve bazı türleri ölümcül düzeyde zehirli olan bu canlılardan kurtulmak için önlem almak her zaman mümkün olmayacağı gibi; bahçeli ev, yazlık gibi alanlarda düzenli olarak ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir.

Çiyan ilaçlaması

Çiyan ilaçlaması için sıvı ilaçlar ile birlikte, toz ilaçlar da kullanılabilir. Kapalı alanlara buharlama ya da püskürtme teknikleri kullanılarak uygulanabilen işlem için amatör yöntemlere başvurmamak son derece önemlidir. Böcek ve örümcek gibi haşereler ile beslenen yılanlar, tarantula gibi örümcek türlerini de yiyebilmektedir. Kırkayak haşeresi ile büyük benzerlik gösteren ve çok sayıda ayağa sahip olan çıyan tehlike hissettiği anda sokabilir. Ayrıca  avlanmak için de zehrini kullanabilmektedir.

Çıyan sokması durumlarında, zehrin kalbe ulaşmasının engellenmesi şarttır. Bunun için ısırılan yerin 4-5 cm üzeri sıkıca bağlanmalı ve kan akışının zayıflaması sağlanmalıdır. Bazı türleri çok zehirli olan ve ani ölümlere sebep veren çıyanların bazı türleri şiddetli ağrı ve şişkinlik ile birlikte, kusma ya da mide bulantısına neden olabilir. Sarı ya da kahverengi olan türlerine daha sık rastlanan çiyanlar, sinsi bir şekilde toprak üzerinde hızlıca hareket ederek avlanır.Çıyan görülen alanlar çıyanlardan gelebilecek tehlikelere karşı çıyan ilaçlama firmaları tarafından çıyan ilaçlama işlemi uygulanmalıdır.