Çöl faresinin özellikleri

fare-ile-mucadele

Çöl faresinin özellikleri; ağız yapısı domuzu andırır, kulak yapısı bedeninden bile büyük olup kanguruyu andıran bir fare türüdür. Çöl fareleri Yaşadıkları alanda bulunan tohum ve bitkilerle beslenirler. Koyu renkli kanguru faresi böcek ve hayvan artıklarıyla beslenmektedir. Bu kemirgenlerin en farklı özelliklerinden birisi de hiç su içmeden yaşayabilmeleridir. Su ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden metabolik olarak elde ederler. Çöl faresi yiyeceklerini toplar ve yerin altına açtıkları 2,5 metre uzunluktaki deliklere depolarlar. Açtıkları deliklerin ağızlarını gündüz vakti kapatırlar. Çöl fareleri gece canlılarıdır ve en hareketli oldukları vakit gün batımını takip eden iki saattir.

Çöl faresi ilaçlama

Çöl faresinin özellikleri kanguruya benzer uzun bacaklı, çöl fareleri gündüz oyuklarda zamanlarını geçirir ve gece olduğu zaman ortaya çıkıp uzun arka bacaklarının üzerinde kangurular gibi sıçrayarak hareket ederler. Bu yürüyüş şekli çöl faresinin kök, tohum ve böcek aramasından dolayı kaynaklanır. Tarla, bahçe, sera gibi alanlarda yetişen en önemli besin kaynaklarımız bu kemirgenler tarafından tehdit altında olabilir. Çünkü çöl fareleri besinleri kemirerek besinleri çürütür ve besinlerin üzerine mikroplarını bırakırlar. Çöl faresi için fare ilaçlama mutlaka gereklidir. Çöl faresi ilaçlama yöntemi bilgi ve uzmanlık isteyen bir iştir.

Bireysel olarak fareyi yakalama girişimde bulunmak, istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir. Farelerin kemirgen bir canlı türü olup çok sayıda hastalık bulaştırdığı unutulmamalıdır. Yaşam alanlarımızda farelerin bulunması hem sağlığımıza hem maddi zararlara sebebiyet verecektir. Alanında uzman bir fare ilaçlama firmasıyla iletişime geçmeniz size çok büyük kolaylık sağlayacak ve yaşam alanlarınız farelerden arınacaktır.