Doğu (oryantal) Hamam Böceği

dogu-hamam-bocegi

Doğu Hamam Böceği

Siyah veya çok koyu kahverenkli, büyük boyda böceklerdir. Diğer hamam böceği türlerine nazaran daha yavaş hareket ederler. Parlak satıhlar üzerinde yukarıya doğru hareket  edemezler. Bu özellikleri ile Alman Hamam Böceğinden (B.germanica L.) ayrılmaktadırlar.

Oryantal Hamam Böcekleri Nerelerde Yaşarlar?
Ekseriye lağım borularında ve pislikler içinde yaşarlar. Genellikle lağım borularından meskun  yerlere gıda depolarına mutfaklara girerler. Buraları bulaşık hale getirirler.

Doğu Hamam Böcekleri Ne Yerler?
Evlerdeki mutfaklarda, lokanta, pastane ve fırınlarda bulunan kek, pasta, bisküvi, ekmek gibi çeşitli gıda maddelerini yerler. Üzerlerine pisliklerini bırakarak onları iğrenilecek şekilde kokuturlar. Evlerde kitaplar, dergilerin yaprak ve ciltlerini yerler.

Hemen hemen her şeyi yerlerse de nişastalı yiyecekleri tercih ederler. (Hububat, şekerli maddeler) ikinci derecede istedikleri gıdalar peynir, et, duvar kağıtları ve ölü hayvanlardır. Gıdaları bu yolla azalttıkları gibi pislikleriyle, leke ve koku bırakmalarının yanında mikrop taşımaları ile de insan sağlığına zararlıdırlar. İnsanlara tüberküloz, kolera, dizanteri, tifo, koli gibi mikropları bulaştırırlarVücutları yassı olduğundan duvar yarık ve çatlakları, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının duvarla bitiştiği yerlerdeki çatlaklar, taban tahtaları arası, su ve hava gazı boruları arkası, dolap, lavabo altları, bunların duvarla bitişik yerleri  gizlenmek için uygun yerlerdir. Bu gibi yerlerde gündüzleri gizlenen böcekler gece olunca bulundukları yerlerden çıkarak aktif hale gelirler. Gıda ve su bulmak için etrafa dağılırlar.

BİYOLOJİSİ VE TANIMI

Çiftleşen dişiler çiftleşmeden 10-15 gün sonra yumurtlamaya başlarlar. 1-2 hafta aralıkla yumurta bırakırlar. Dişi Doğu Hamam Böcekleri yumurta paketlerini karınlarının ucundan dışarı çıkararak 12 saat ile 5 gün arasında değişin bir süre (en çok 1 hafta), bu vaziyette yumurta paketlerini taşırlar. Sonra paketler sıcak, korunmuş ve gıdaların bulanabilecekleri yerlere bırakılır.

Ergin dişi yaşama müddeti boyunca (10-25 adet) ortalama 15 adet yumurta paketi bırakır. (Bazı bildirişlerde 6-10 yumurta paketi) Her bir yumurta paketinde 16 adet yumurta bulunur. Bununla beraber bu sayı 14-18 arasında değişebilir.
Yumurta paketleri 1,5 – 2 cm boyunda kestane kahvesi renginde, (kırmızımsı kahveden, siyahımsı kahverengine kadar değişen renklerde) ve 1 cm genişliğindedirler (bazı bildirişlerde yumurta paketi 1,25 cm boyunda 0,6 cm genişliğindedir). Çok kolay bulunurlar. Paket içinde yumurtalar iki sıra halinde dizilmişlerdir. Her sırada 8’er yumurta bulunur. Yumurtaların kuluçka süreleri sıcaklığa bağlı olup 1 – 3,5 ay arasında değişmektedir. Düşük sıcaklıklarda bu süre uzamaktadır. 23 derecenin altında yumurta devresi 2-3 ay sürmektedir. Normal oda şartlarında yumurtaların olgunlaşma süresi 41 – 81 gün arasında değişmektedir.

NİMF:

Nimfler yumurta paketi bıraktıktan 60-90 gün sonra dışarıya çıkarlar. Yumurtayı terk eden nimflerin kapsül dışına çıkabilmesi için, kapsülün dikişli gibi görünen çıkıntılı kesimini iki eşit parçaya ayrılması gerekir. Genç bireyler buradan dışarıya çıkarlar.
Nimfler yumurtadan ilk dışarıya çıktıklarında şeffaf veya açık kehribar (beyazımsı renkte) rengindedirler. Gözleri ise bariz bir şekilde siyah renklidir. Yumurtadan çıkan nimfler 5 mm boyundadırlar.
Dişi erginler yeni çıkan nimflere yardım etmezler ve ilgi göstermezler. Bu yüzden nimfler yumurtadan çıkar çıkmaz hemen yürümeye başlarlar. Hemen deri değiştirirler. 7 deri değiştirdikten sonra ergin hale geçerler. Nimfler 2. derisini 2 – 4 haftada, 3.ve 4. derisini 6 – 8 haftada, 5. ve 6. derisini 3 – 4 ayda değiştirirler. Nimflerin başlangıçtaki açık renkleri zaman içinde koyulaşır. (Yumurtadan çıktıktan 3 gün sonra açık renk koyu hale gelir.) Koyu renk olma hali orta kısımlarda siyah lekeler halinde başlar. Sonra bütün vücudu kaplar. Bacaklar en son renklenirler.
Deri değiştirme esnasında ekseriya anten ve bacaklar zarara uğrar veya kırılırlar. Sonradan bu organlar tamir edilirler.
6. deriyi değiştiren nimfler erginlere benzerler. Böcekler bu dönemde 9 – 11 aylık olup ergin durumuna gelmeye adaydırlar. Bu devrede her iki cinsiyette de kanatlar henüz gelişmemişlerdir. Bu halleri ile az gıdalanırlar ve istirahattadırlar. Adeta bulundukları yerlerde bir nevi dinlenme dönemi geçirirler.

ERGİN:


Erginler siyah, koyu kırmızımsı kahverengi rengindedirler. (Genellikle renkleri açık kahverengine  koyu siyahımsı kahverengine kadar değişir.) Vücut boyu uzunluğunda bir çok halkadan teşekkül etmiş antenleri vardır. Vücut renkleri dolayısıyla bazı yerlerde bunlara Siyah Böcek de (Kara Fatma) denmektedir. Erkekler koyu kırmızımsı kahverengi, dişiler ise daha koyu kahverengi veya siyaha çalar renktedirler. Erkek fertlerin kanatları gelişmiş olmasına rağmen dişilerde kanatlar küçülmüş ve her iki kanatta dumura uğramıştır. Bu yüzden erkek ve dişi fertler birbirinden kolaylıkla ayrılırlar. Erkeklerde ön kanatlar abdomenlerinin sonuna erişemezler.

Erkeklerin üst kanatlan koyu kahverengi olup karınlarının 2/3’ünü örterler. Dişilerin karınları erkeklere nazaran daha geniştir. Bunlar düz bir satıhta yürürken karın kısımları sanki yere değecekmiş gibi görünürler.

Dişi ve erkek fertlerin boyları 1,5 – 2 cm kadardır (bazı bildirişlerde erginlerin boylan 1,8 – 3,0 cm olarak bildirilmektedir). Bacaklar vücudun genel rengine göre daha açık renktedirler. Bacakların üzeri dikenciklidir. Genellikle yavaş hareket ederler.

Ergin dişiler 34 – 181 gün, ortalama 6 hafta kadar yaşamaktadırlar (bazı bildirişleri göre sıcak yerlerde ömürleri 2-4 ay olmasına karşılık serin yerlerde ömürleri 7 ay olmaktadır). Laboratuar şartlarında böcek gelişmesini 311-800 gün arasında tamamlamaktadır. Hayatları genelde 3 – 4 yıl devam etmektedir.