Ev ilaçlama nasıl olur?

ev-ilaclama

Haşere, böcek ve kemirgenler her alanda karşılaşılabilmesi mümkün olan canlılardır ve her biri insan için ciddi sorun demektir. Evlerimizde dahi rastlayabileceğimiz bu haşerelerden kurtulmak için yapılması gereken en doğru davranış, ev ilaçlama hizmeti alınmasıdır. Aksi halde bireysel olarak yapılacak yöntemler, dışarıdan kolaylıkla temin edilecek ilaçlar ya da spreylerle bu sorunlara karşı kesin çözümler alınmayacaktır.

İlaçlama şirketleri tarafından hizmeti alınan ev ilaçlama farklı tekniklerle gerçekleştirilir. Bu tekniğin belirlenmesindeki kıstaslar, haşere, kemirgen ya da böcek türü, bu zararlıların bulundukları alanlar ve bu alanlardaki yoğunluklarıdır. Ayrıca varsa evde yatılı hasta dışarıya çıkarılamayacak durumdaysa, bu da göz önüne alınarak farklı haşere ilaçlama işlemi uygulanmalıdır. Daha çok mutfaklarda bulunan hamam böcekleri, karafatma, kalorifer böceklerinden kurtulmak için jel ilaçlama tercih edilir. Sıvı ile de yok edilmesi mümkün olan bu haşereler en ufak deliklere dahi girdiklerinden ve ev içerisinde olduklarından, insanların normal yaşam alanlarına devam ederek bir çözüme ulaşılması adına oldukça fazla talep edilen bir haşere ilaçlama yöntemidir.

Ev İlaçlama Yöntemleri

Sıvı ilaçlamalar da haşereye bağlı olarak püskürtme ya da buharlama yolu ile yapılır. Çıyan ilaçlama, tahtakurusu, güve, karınca, sinek, pire ilaçlama, gümüşçün, kertenkele gibi ilaçlama hizmetlerinde uygulanan bu ilaçlama için bazı önlemler şarttır. Yaşam alanımız olan evlerimizde insanları etkileyebilecek olan ilaçların temasları engellenmesi adına ev ilaçlama gerçekleştirilmeden önce gıdaların ağızları kapatılarak saklanması, varsa çocuk oyuncaklarının kaldırılması ve yine varsa akvaryumlar taşınamayacak büyüklükte ise ağızları kapatılarak üzerlerine ıslak havlu serilmesi gerekmektedir. Bunun dışında ilaçlama buharlama yolu ile gerçekleştiriliyorsa evlerde kesinlikle hiçbir kimse ve evcil hayvan bulunmamalıdır.

Haşere ile mücadele ve böceklerden kurtulmak için uygulatılan ev ilaçlama ardından herhangi bir temizlik yapılmaz. Çünkü ilaçların etkisinin daha uzun süreli olması gerekir. Yardım alınan ilaçlama firmaları muhakkak Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.