Fare ile Mücadele

fare-ile-mucadele

Prestij ilaçlama, haşere ve pire ilaçlama uygulaması gerçekleştirdiği gibi fare ilaçlama hizmeti de vermektedir. En ekonomik fare ilaçlama fiyatları ile hizmet veren Prestij ilaçlama, sektörün lider firmasıdır.

FARE İLE MÜCADELE

Fare, yapısı itibari ile kıvrak ve elastik bir yapıya sahip olduğu için fare ile mücadele çok zor bir iştir.Hem otobur hemde etobur olan fareler, insanların yaşadıkları her ortamda yaşayabilirler. Etraftaki pislikten ve atıklardan beslenen fareler, etrafa yaydıkları hastalıklarla insan sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyebilirler.Bu noktada fare ile mücadelenin önemi artmaktadır. Ancak Fare ile mücadele edilirken kulaktan dolma bilgilerle değil bilinçli bilgilerle hareket etmek başarılı sonuçlar elde etmemize olanak sağlayacaktır.

Farelerden Bulaşan Hastalıklar

  • Grip
  • Parazit
  • Veba
  • Sarılık
  • Fare Isırığı humması
  • Kuduz

Bu gibi hastalıklardan korunmak için fare ilaçlama uygulaması yaptırılması şarttır. Sağlık Bakanlığı onayıyla hizmet veren,  fare ilaçlama firmalarına başvurup, destek alınmalıdır.

FARE İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

1.Bireysel olarak fare ilacı kullanmak; Bu yöntem fareler üzerinde etki sağlayacağı gibi kesin sonuçlar vermeyecektir. Çünkü Fare ile mücadele uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Kullanılacak olan ilacın etkinliği, ilaçlama zamanı, uygulama yöntemi fare üzerindeki etkinliği direkt olarak etkileyen unsurlardır.

2.Uzman Bir ilaçlama Şirketinden Fare ile Mücadele Konusunda Destek Almak: Günümüz şartları düşünüldüğünde yapılması gereken yöntem budur. Çünkü Haşereler üzerinde uzmanlık sağlamış ve ilaçlama konusunda uzmanlaşmış ilaçlama şirketleri fareler üzerinde edindikleri tecrübe ile, Farelerin yapılarına ve üreme dönemlerine göre, farelerin bulunabileceği alanlara bıraktıkları ilaçlar ile “Fare ile mücadele” konusunda başarılı sonuçlar alırlar.

Fare İlaçlama İle İlgili Sık Sorulan Sorular

FARE İLAÇLAMASINI KİMLER YAPMALI?

Fare ilaçlaması konusunda bireysel yapılan mücadele etkili değildir. Fare ilaçlama bizim işimiz bize ulaşın size yardımcı olalım.16 yıllık eğitimli, yasal ve tecrübeli kadromuzla hizmetinizde olmaktan onur duyarız. Gelen elemanlarımızdan gerekli belgeleri sorunuz.

FARE BİR DEFADA KAÇ YAVRU DOĞURABİLİR?

Fare yılda 5-6 defa yavru yapar ve her defasında 10-12 tane yavru doğurur.

FARE EŞYALARA ZARAR VERİR Mİ?

Fare kemirgen bir hayvandır. Ev içlerinde dolap, tahta kapı, kablo, yastık, yorgan döşeme gibi birçok şeyi kemirerek zarar verir.

FARENİN VÜCUT YAPISI NASILDIR?

Fare memeli hayvanlar gurubunda yer alır. Türlerine göre vücut yapıları değişen fareler, omurgalı ve kemirgen canlılardır. Dört tane ayağı bulunan farenin kuyruğu bedeninden daha uzundur. Fareler doğurarak çoğalır ve çok güçlü diş ve çene yapılarına sahiptirler. Çok elastik bir yapıya sahip olan fareler, kendi boylarından daha küçük olan deliklerden rahatlıkla sığabilirler.

FARE İLAÇLAMASI VE BÖCEK İLAÇLAMASINDA AYNI İLAÇLAR MI KULLANILIR?

Böcek ilaçlamasında kullanılan ilaçlar, fare ilaçlamasında etkili olmaz. Çünkü hızlı hareket eden fare hemen ilaçlama olan yeri tek ederler. Fareler için özel üretilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar fareyi kendisine çeker ve bu ilacı yiyen fare su içtiği yerde ölür.  Bu ilaçlar istasyon şeklinde uygulanır.

EV FARESİ VE LAĞIM FARESİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ev fareleri yaşamak için çatı, bodrum ve evlerin iç kısımları seçerken Lağım fareleri kanalizasyon gibi pis su akarlarının olduğu ortamlarda yaşar. Ev faresi, ev ortamındaki besinlerde gezerek insanlara hastalık bulaştırır. Lağım faresi ise insanların kulak, burun, el ve ayak parmaklarının uçlarını ısırarak zarar verir. Ev faresi, yapı olarak küçüktür ve boyları 5-10cm arasındadır. Lağım faresi ise daha büyük olup, boyları ortalama 30-40cmdir. Lağım farelerinin Kedi büyüklüğünde olanlarıda vardır.

FARE İLE MÜCADELEDE KAPAN KURMAK NE KADAR ETKİLİ OLUR?

Fare ile mücadelede fare kapanı yeterli olamaz. Fare çok ve hızlı üreyen bir hayvandır. Fare kapanı ile sadece fareleri tek tek yakalayabilirsiniz. Oysa ilaçlama yaptırarak fareleri toplu halde yok edebilirsiniz.  İlaçlama konusunda size en iyi hizmeti veriyoruz.

FARELER EN FAZLA NERELERDE BULUNUR?

Farelerin yaşam alanları türlerine göre değişmektedir. Örneğin, Lağım fareleri kanalizasyonlarda, Tarla fareleri ekili alanlarda, Çatı fareleri ise binaların çatılarında bulunurlar. Bu alanlarda ise yiyeceklere yakın olan alanlarda yaşarlar. Bu alanlarda besin bulamayan fareler hemen mekanlarını değiştirirler.

FARE ISIRIĞI NEDİR?

Fare geceleri insanlar uyurken ortaya çıkıp insanların kulak, burun gibi organlarını kemirir. Tükürüklerindeki salgılar uyuşukluk etkisi yapar bu yüzden insanlar fare ısırmasını anlayamaz. Fare ısırmalarında hemen doktora başvurmalısınız.

FARENİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR HANGİLERİDİR?

Fare üzerinde oldukça fazla mikrop taşıyan pis bir hayvandır. Evimizde ve yakınımızda bulunan fare besinlerimiz üzerinde dolaşıp, dışkı ve salyalarını buralara bırakırlar. Bu mikroplar bizlere temas ederse ciddi hastalıklara yol açarlar. Bu hastalıklardan bazıları; tifo, veba, humma, tifüs ve kuduz dur.

FARE NASIL ÜRER?

Fare memeli hayvanlar gurubundadır. Fare doğurarak üreme sağlar. Çok hızlı şekilde üreyip erginleşirler. İnsan nüfusundan sonra memeli hayvanlarda en çok nüfusa sahip hayvanlardır.

FARE İNSANI ISIRIR MI?

Fare gündüz yuvasına çekilir geceleri daha aktif yaşar. Geceleri karanlık ve sessizlik olunca ortaya çıkar aç olduklarında insanları kemirebilirler.

FARE NE İLE BESLENİR?

Fare bulunduğu ortamlara göre beslenir. Ev fareleri bizim yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi kemirip yiyebilir. Yiyecek bulamayan kedi büyüklüğündeki lağım faresi geceleri insanların kulak ve burunlarını kemirirler.