Fare ısırırsa ne olur?

Fare ısırırsa ne olur?

Fare, dünyanın her yerinde yaşayan, hızlı kaçan ve hızlı üreyen memelilerdir. Hem etçil hem de otçul beslenen fare insanların besinlerine ortak olur. İnsanlara çok zararı olan farenin en büyük zararı insanları ısırmasıdır. Fare ısırırsa ne olur? Fare ısırırsa sodoku hastalığı olur.

Fare ısırırsa ne olur;

  • Fare, genellikle insanlar uyurken, narkoz etkisindeki tükürüğü ile ısıracağı bölgeyi uyuşturarak kemirmeye başlar. Özellikle insanların, kulak, burun, dudak ve parmaklarını ısıran fare kemirerek zarar verir.
  • Fare ısırması ile ortaya çıkan tıpta sodoku diye adlandırılan enfeksiyon hastalığı ortaya çıkar. Hastalığın kuluçka süresi 5-21 gündür. Isırık yerinde kızarıklık, kaşıntı, hafif şişlik, yaranın etrafından tüm vücuda yayılan kızarıklık ve 39-40 derece ateş olarak belirtiler başlar. Ateş, üşüme, titreme, bitkinlik, kas ağrısı, bulantılar ile devam eden belirtiler görüldüğünde mutlaka sağlık kuruluşuna giderek doktor kontrolünden geçilmelidir.
  • Fare ısırırsa insanlar sabah uyandıklarında kulak, parmak ve dudaklarını eksilmiş olarak görürler.
  • Fare ısırması genellikle yaşlılarda ve çocuklarda görülür.

Evinizde fare gördüğünüzde, fare ısırırsa ne olur diye düşünmeden yasal çalışan ilaçlama şirketini arayarak fare ilaçlaması yaptırıp bu zararlıdan kurtulabilirsiniz. İlaçlama şirketimizi fare ilaçlama için 7/24 arayıp, istediğiniz zaman fare ilaçlama hizmeti alabilirsiniz