Fare Nerede Yaşar

Yiyecek bulabildiği her alanda yaşayabilen fareler, genellikle kuytu alanlarda yuva yapar. Beslenme sırasında güvende hissetmeye ihtiyaç duyan ve açık bırakılan yiyeceklerin tuzak olduğunu çoğunlukla ayırt edebilen kemirgenler, eski binalarda, kanalizasyonların içinde ve etrafında ve çöplüklerde daha sık görülmektedir. Ancak farelerin yaşam alanları, türlerine göre de farklılık gösterebilmektedir. Bazı fare türleri, toprakta yetişen besinleri tükettiği için ağaçlık alanlar ve tarlalar da; bazı türleri ise su kenarlarında yaşayabilmektedir. Gelişmiş biyolojisi nedeniyle hemen her alanda yaşamaya uyum sağlamış olan kemirgenler, kapalı alanlarda olduğu gibi açık alanlarda da kolaylıkla yuva yapabilmektedir. Fare ilaçlama işleminin çalışma alanı bu sebeple oldukça geniştir.

Fare ile mücadele

Fare ile mücadele için gizli alanlara konulmuş zehirli yiyecekler ya da sıvı ilaçlama tekniği uygulanabilir. Fare kapanları ya da basit tuzaklar, kemirgenleri tamamen yok edemez. Fumigasyon yöntemi ya da profesyonel fare ilaçlama tekniklerinin kullanılması son derece önemlidir. Ev, iş yerleri, fabrika gibi alanlarda görülen fare için kullanılan ilaçların türü ve etkisi kadar, uygulama yöntemleri de önemlidir.

Tarla faresi, sıçan ve ev faresi gibi türlerine sıklıkla rastlanan kemirgen türleridir. Dış mekanlardan iç mekanlara da sıklıkla giriş yapabildiği için, açık alanlarda farelere karşı önlem almak gereklidir. Bahçe, park ya da ağaçlık alanlarda sıklıkla görülen bu haşerelerin iç mekana girişini engelleyebilmek için dış mekanlara uygulama yapılması gerektiği gibi, iç mekanlara da önlem amacıyla fare ilaçlama yapılmalıdır.Prestij ilaçlama, 7/24 fare ilaçlama hizmeti sunmaktadır.