Fare İstasyonları Hakkında Bilgiler

fare istasyonu

Fare tuzakları günümüzde de hala kullanılmaktadırlar. Başarısı ve performansı tartışılır ama özellikle kırsal alanlarda el yapımı fare tuzakları oldukça kullanılmaktadır. Farelerin kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla geliştirilen onlarca yöntem mevcuttur.  Bu yöntemleri sıralayacak olursak,

  • Zira Fare zehri ilacı,
  • Fare Kapanları
  • Fare Tuzakları
  • Fare kovucu
  • Fare Doğal kovucu bitkiler
  • Fare kovucu elektrikli cihazlar
  • El yapımı şişe ve petlerden yapılan tuzaklar
  • Fare Yapışkanı
  • Fare İstasyonları

Görüldüğü üzere bu güne kadar çok fazla yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Ama en başından sıraladığımız zaman fare zehirlerinin çok bir fonksiyonu olmadığı görülmektedir.  Diğer yandan fare kapanlarına ve de tuzaklarına takılan yem ve fare güzergahına yerleştirilen benzer tuzakların da kesin bir sonuç vermediği bilinmektedir. Son yılın popüler cihazı ve elektrikle çalışan fare kovucular ise ultrasonik ses dalgaları ile farelere acı ve huzursuzluk vererek kovma işve görmektedir. Ama yine de salt ve somut sonuçlar elde edilememiştir.

Dikkat ederseniz, şu ana kadar bahsettiğimiz uygulamaların hemen hemen hepsi bireysel bir mücadelenin çırpınışları olarak görülmektedir. Tabi fare yakalamanın ve kontrol altına almanın güçlükleri oldukça fazladır. Bu konuda profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almanız gerektiğini unutmayın. Çünkü profesyonel ilaçlama firmaları farelerin kimyalarını çözmüşlerdir. İşte bu yüzden adına fare istasyonu dediğimiz uygulama yöntemi sayesinde farelerden hiçbir ilkel uygulama olmaksızın sorunsuzca kurtulabilirsiniz.

Fare İstasyonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fare istasyonları içinde farelerin sevdiği ve çok hoşuna gittiği kokularla bezenmiş zehrin, 20 – 30 cm ebatlarında adına istasyon dediğimiz siyah kutucuğun içine yerleştirilerek farelerin güvenle kontrol altına alınması işlemidir.

Bu uygulama işlemi farelerin yoğunluğu ve alanın yüz ölçümü baz alınarak istenilen sayıda istasyon kurulumu yapılmaktadır. Hoş gıda aromalarıyla tatlandırılan zehrin kokusunu alan fare bu leziz kokuya dayanamayarak zehre temas eder. Susuzluk hissi yaratan bu zehir farenin delice su aramasını sağlar. Su aramaya çıkan fare suyu içtiği andan itibaren 10 saniye gibi kısa bir sürede etkisiz hale gelir.

Artık fare tuzakları kurmanıza gerek yok. Fare istasyonu ile her şey kontrol altında.