Güve ilaçlama nasıl yapılır

guvelerden-kurtulmak

Haşere türlerinden olan güve sıklıkla yaşam alanlarımızda karşımıza çıkmaktadır. Güveler yaşadıkları alana göre farklılık gösteren canlılardır. Güvelerin bazı türlerinin kanatları varken, bazı türlerinin ise kanatları yoktur. Her ortamda bulunan güve kelebeğe benzer. Fakat kelebeğin kanatları canlı ve düz bir yapıya sahiptir. Güvenin kanatları soluk renkte ve tüylüdür.

Hem etçil hem otçul olarak beslenen güveler insan kanını emerek beslenmezler. fakat gıda maddelerine ve eşyalara zarar verirler. Güve,3 mm boyunda oval şekilde olan haşeredir. Bu haşereler yumurtlayarak ürerler. Güveler yumurtalarını yünlü kumaşların üzerine bırakarak beslenme ihtiyacını bu giysileri yiyerek giderirler. Güveler eşyalarımızı yiyerek kullanılmaz hale getirirler. Bu canlılar  yaşadıkları alanlara göre değişik isimlerle adlandırılır. Bunlar; halı güvesi, deri güvesi, tahıl güvesi ve odun güvesidir. Güvelere bireysel haşere ilaçlama uygulaması yapılması netice vermeyecektir. Çünkü güve türüne göre özel ilaçlar kullanılarak Güve ilaçlama işlemi yapılmaktadır.

Güve İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Güve ilaçlama firmaları tarafından farklı alternatif seçenekler kullanılarak güve ilaçlama uygulamaları gerçekleşmektedir.

İlaçlama Yöntemleri; Sıvı, kokulu, kokusuz ilaçlama olarak uygulanabilmektedir.

Halı güvesi;

Evinizde bulunan halı ve giysileri kemiren güve türüdür. Halı güvesi açlığa ve susuzluğa karşı çok dayanıklıdır. Yumurtalarını koza içine sararak bırakırlar.

Tahıl güvesi;

Bu güveler tahılla beslenirler bu nedenle tahıl güvesi adını almışlardır. Tahıl tanelerinin iç kısmını yerler. Yumurtalarını tahılların üzerine bırakırlar. Daha çok Ambarlarda görülür ve bulundukları ortam sıcak olduğu için hızla üreler.Tahıl güveleri yiyeceklerimize temas ederek mikrop bırakabilmektedir.Özellikle tahılların fazla bulunduğu alanlara güve ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.

Odun güvesi;

Odun güveleri, tahta ve ahşaptan oluşan mobilya ve eşyaları kemirerek beslenirler. İnsanları ısırarak zarar vermezler.

Deri güvesi;

Bu güveler deri eşyaları kemirerek beslenirler. Genellikle evdeki deri eşyalar üzerinde ve deri ürünleri satan mağazalarda görülürler.

Var olan tüm güve türlerinden kurtulmanın en garanti yolu güve ilaçlama şirketleri tarafından güve ilaçlama uygulaması hizmeti almaktır.