Hamam böceği

hamam-bocegi

Küçük ve oval yapılı vücut yapısına sahip olan hamam böceği 6 tane bacakları ve baş kısımlarında 1 çift antenlere sahiptir. Tropikal bölgelerde yaşayan hamam böceği türlerinin dışında ortalama 2–3 cm boyları vardır. Renkleri ve büyüklükleri türlerine göre değişen hamam böcekleri genellikle siyah, kahverengi, kızılımsı ve sarımsı renklerde olurlar. Haşere türleri arasında en hızlı üreyen ve her üremelerinde en çok sayıda yumurta bırakan böcek türü olma özelliğine sahiptirler ve evlerin nemli ve yiyecek olan her alanında görülebilir. Genellikle banyo, mutfak ve kiler gibi alanlarına yerleşen böcekler önlem alınmadığı takdirde hızla çoğalarak bütün evi sararlar.

Prestij ilaçlama ile Hamam Böceklerine Son

Çok dayanıklı yapıya sahip olan bu böcekler kolay ölmezler, bu nedenle  mücadele etmek zordur. Bu haşerelere doğru müdahalenin sağlanması için alanında uzman ilaçlama şirketleri ile anlaşmak gereklidir. Sektörün lider  firması Prestij ilaçlama, en ekonomik hamam böceği ilaçlama fiyatları ile 7/24 hizmet vermektedir. İlaçlama şirketleri arasında en iyi yöntemlerle uygulama yapan firmamız, %100 garantili ilaçlama hizmeti vermektedir.

Binlerce türü olan hamam böceklerinin farklı isimleri vardır. Bu isimlerden arasında en bilinenleri; Kakalak böceği , Kalorifer böceği,  Oryantal ve Amerikan hamam böceği, Karafatma’dır. Hamam böceği evlerde ve özellikle gıda maddesi satan fırın, pastane, lokanta, kantin, restaurant, cafe gibi işyerlerinde sürekli karşılaşılan bir haşeredir. Bu alanlarda bulunan gıda ürünlerinin üzerinde gezerek hem beslenmelerini sağlayan hamam böcekleri, hemde pisliklerini ve mikropları bu gıdalar üzerine bırakır. Artık mikrop yuvası haline gelen bu gıda ürünlerini tüketen insanlara tifüs, grip, humma, alerjik hastalıklar ve bazı bağırsak rahatsızlıkları gibi hastalıklar bulaşır.

Yaşama alanları

Hamam böceği ışıktan kaçar ve karanlık ortamlarda daha aktif olurlar. Güçlü bacak yapıları olan hamam böcekleri, kilometrelerce yol yürüyebilir ve 10 katlı bir binayı bir gecede dolaşabilirler.  Her türlü besin maddesi ile beslenebilen hamam böceği, ortam içerisinde yiyecek madde bulamadığında kağıt, plastik, naylon gibi inorganik maddelerle de beslenme sağlayabilir. Belli bir mevsimleri olmayan hamam böceği türleri, soğuk yada sıcak her türlü iklim şartlarında yaşayabilirler. Hamam böceği yumurtası ile baş etmek çok güçtür. Ölürken dahi yumurta bırakan bu böcekler, üreme sonrasında yumurtalarını sırtında taşır ve mekan içerisinde dolaştığı her yere bırakır. Yılda 6-7 kere üreyen hamam böceği, her üremesinde yüzlerce yumurta yapar.

 

Hamam böceğinden kurtulmak ve bulaştırdıkları hastalıklardan korunmak için, profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek almak gereklidir. Bireysel olarak amatörce yapılan  ilaçlama, kesinlikle bir sonuç vermez. Çünkü hamam böcekleri zor ölen böceklerdir. Ancak şirketler tarafından kullanılan etkili ilaçlar ile yok edilir. Prestij ilaçlama şirketi olarak,  her türlü haşere ilaçlamalarında kullandığımız sağlık bakanlığı ve etkili ilaçlar sizleri bu zararlı haşerelerden kurtaracaktır.