HAMAM BÖCEKLERİNİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR NELERDİR ?

hamam-boceklerinin-bulastirdigi-hastaliklar-nelerdir

Hamam böcekleri besinlerin üzerinde dolaşarak besinlerden ısırıklar alırlar, bıraktıkları ağız salgıları ve dışkılarından ve yumurtalarından insanlara hastalıklar bulaştırırlar. Bulaştırdığı hastalıklar:

Verem mikrobu, hepatit virüsü, gıda zehirlenmeleri ve dizanteri mikrobunu bulaştıran bu canlılar insan sağlığı açısından çok tehlikelidir.hamam böceği ilaçlama uygulamaları yaşam alanlarınızı koruduğu gibi hamam böceği mikroplarından da sizleri korur.

Verem: Koch basili isimli bir virüsün neden olduğu bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Akciğer başta olmak üzere kemiklere, böbreklere, beyin zarına ve eklemlere yerleşir. Verem hastalığı herkese bulaşabilir. Veremli, insan öksürdüğü zaman bu mikroplar ortaya saçılır, bu havayı teneffüs eden herkes hastalığa yakalanabilir. Bünyesi sağlam kişililerde mikroplar uyur vaziyete geçer bünye zayıfladığı zaman ortaya çıkabilir. Hamam böceği gibi haşerelerde bu mikroplardan bulunur.

Gıda zehirlenmeleri: Bitkilerle olan gıda zehirlenmeleri, bakteriler tarafından olan gıda zehirlenmeleri, bağırsak kurtları , nematodların sebep olduğu hastalıklardır ve kimyasal zehirlerden meydana gelen zehirlenmelerdir. Gıda zehirlenmeleri gıdaların üzerinde meydana gelen bakterilerin insanlara bulaşmasıyla oluşur. Böceklerin gıdalar üzerinde gezinip bıraktıkları yumurta ve dışkılar insanlara temas ederse gıda zehirlenmeleri ile karşılaşılabilirler.

Dizanteri: Dizanteri salgın ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın dışkısı kanlı ve sümüksü şekildedir. İştahsızlık, ateş, bulantı hastalığın başlıca belirtisidir. Su veya besinlerle bulaşabilir. Amipli ve basili dizanteri olarak ikiye ayrılır. Basili dizanteri mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtilerini göstermeye başlar. Bu mikroplar pislikten ürer, tabi ki bu pisliği taşıyan hamamböceği gibi haşerelerdir.

Hepatit B virüsü:(sarılık) Bulaşıcı sarılık tıp dilinde viral hepatit, ışık mikroskobu ile görülemez virüs denilen mikroorganizmaların oluşturduğu karaciğerin yaygın iltihabı hastalığına verilen isimdir. A,B,C,D,E,G harfleri ile adlandırılmış 6 virüsten oluşmuştur. Bu hastalık virüslerin oluşumunu takip eden süre sonunda halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, derinin ve göz akının sararması şeklinde ortaya çıkar. Bu hastalık esas itibariyle kirlenmiş su, virüs taşıyan dışkıların sebze ve meyvelerin ağızdan alınmasıyla ortaya çıkar. A ve B virüsü hepatitine yakalanmış hastaların üçte birinin geçiş yolu belirlenemiyor. Çocuklarınıza okullarda ve evinizde el yıkama alışkanlığının önemini anlatın.

hamam böceği ilaçlama uygulamaları sayesinde yaşam alanlarınızı hamam böceklerine karşı koruyabilirsiniz.Profesyonel hamam böceği ilaçlama şirketleri, hamam böcekleri ve yumurtalarını kısa zamanda yok ederek hamam böceği sorununuza son verecektir.Prestij ilaçlama, 7/24 hamam böceği ilaçlama hizmeti sağlamaktadır.