Haşerelerin besin ihtiyaçları

haserelerin-besin-ihtiyaclari

Haşere ve böcekler, kemirgenler, parazitler milyonlarca türü bulunan zararlı canlılardır. Her birinin yaşam alanları ve besin ihtiyaçları farklıdır. Kapalı alanlarda ev, fırın, lokanta, iş yerlerinde bulunanları yanı sıra park, bahçe, tarla, orman gibi dış mekan ve alanlarda da sıkça görülen haşerelerden kurtulmak şarttır. Haşere ilaçlama şirketleri ile görüşülerek bir an önce bu zararlılar yok edilmelidir.

Haşere İlaçlama

Hamam böcekleri, karafatma ve kalorifer böcekleri insan gıdaları ile beslenebilen haşereler olduklarından evlerde mutfaklarda, okul ve iş yerlerinin yemekhanelerinde, büfe ve lokantalarda, fırınlarda daha sık karşılaşılmaktadırlar. Bu gibi haşereler yiyecek arayışındayken bıraktıkları salya ve dışkılarla insanlara mikrop bulaştırırlar. Bunlar dışında kan emerek beslenen pire, kene, bit, tahtakurusu da ısırdıkları vücutlarda kalıcı yaralara, deri hastalıklarına sebep olmanın yanında humma, tifüs, verem gibi hastalık virüslerini de bulaştırabilmektedirler. Park, bahçelerde daha çok görülen çıyan, yılan, kertenkele, fare, kırkayak gibi haşereler ise burada bulunan bitkilerle, meyve, sebze, ekin kökleri, ağaç ve yapraklarla besin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu haşere, böcekler hem çiftçiler için sağlıksız çalışma ortamlarına sebep olmakta hem de ekin köklerini kurutarak verimi azaltmakta ve çiçeklerin kurumasına, çürümesine sebep olmaktadırlar. Bu nedenledir ki muhakkak haşere ilaçlama şirketleri ile görüşülerek, alanlara uygun haşere ilaçlama hizmetleri alınmalıdır.

Her alanda görülebilen haşere, böcek ve kemirgenlerden bazıları evdeki mobilyalarla, kıyafetlerle, mermer gibi sert cisimlerle, kitap, poşet gibi eşyalarla dahi beslenebilmektedirler. Zamanla bu eşyaları kullanılmaz hale getirerek maddi kayıp demek olan bu haşereler ile mücadele için profesyonel yardım alınması şarttır. Haşere ilaçlama şirketleri çok sayıda mevcuttur ancak hepsi yasal olarak hizmet vermemektedir. Bu gibi konulara oldukça dikkat edilerek her zaman Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı haşere ilaçlama şirketleri tercih edilmelidir.