KAÇ ÇEŞİT ARI VARDIR ?

kac-cesit-ari-vardir

kaç çeşit arı vardır

-Bal arısı(Apis mellifera)2,2cm uzunluğunda bir arıdır. Başı ve göğüs kısmı az kıllı olur. Genellikle sarı renkte olurlar. Toplu halde yaşarlar. İki büyük birleşik göz ve üç tane basit gözleri vardır. Bir kovanın içerisinde erkek, ana ve işçi arılar birlikte yaşar. Aynen karınca kolonisi gibi işçi arılar kovandaki, bütün işleri üstlenmiştir. Bal yapmayan erkek arıların iğneleri yoktur. Kraliçe arılar daha larva halinde iken işçi arıların tükürük bezlerinden salgılanmış olan arısütü ile beslenirler ve ana arı haline gelirler.


-Kraliçe arı: Ana arı hücresine bırakılmış döllenmiş, yumurtanın arı sütü ile daha zengin şekilde beslenmesi ile oluşur. Her kovanda 1 tane kraliçe arı bulunur ve bu arılar diğer dişilere göre daha büyük olur. Kraliçe arının temel görevi yumurtlamaktır. Kovanın iç ve dış ortamları uygun olursa bir kraliçe arı günde 2000 civarında yumurta bırakabilir.
-İşçi arı: Arı kovanının temizlik işinde işçi arılar çalışır. Yapılan bu temizlik larvaların sağlığı açısından önemlidir. Kovanda gördükleri gereksiz olan her şeyi kovan dışına atarlar. Dadılık yaparak larvaların bakım işini üstlenirler.
-Erkek arılar: Dişi arılardan daha iri olan bu erkek arıların iğneleri yoktur. Bu arıların asıl görevleri kraliçe arıyı döllemektir.

 

 

[av_hr class=’default’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ av_uid=’av-262mb2′]

Arı ilaçlama ile İlgili Sık Sorulan Sorular.

ARI ZEHİRİNİN FAYDASI VARMIDIR?

ARILAR İNSANI ISIRINCA NE YAPILMASI GEREKİR?

ARI İLAÇLAMASINDA KULLANILAN İLAÇLAR SAĞLIĞA ZARARLIMI?

ARI İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR VE ARI İLAÇLAMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

ARI İNSANI VE CANLILARI ISIRIR MI?

ARININ ZARARLARINDAN HARİÇ İNSANA VE DOĞAYA FAYDASI VARMIDIR?

ARILAR NERELERDE YUVA YAPARLAR?

KAÇ ÇEŞİT ARI VARDIR?