KAÇ ÇEŞİT HAMAM BÖCEĞİ İSMİ VARDIR?

kac-cesit-hamam-bocegi-ismi-vardir

Alman kalorifer böceği(Blatella Germanica): 0,5-1cm boyunda olan bu böcekler kahverengi renge sahiptir. En hızlı üreyen hamamböceği türüdür. Kuru ve sıcak yeri seven bu türe halk arasında kalorifer böceği de denir. Zamanlarının çoğunu yuvalarında, delik ve çatlak olan her yerde geçiren bu böcekler gündüz pasif gece aktif olurlar. Bilinçsizce yapılan ilaçlamalardan daha fazla direnç kazanırlar. Kontrolleri zordur ferdi yapılan uygulamalar zaman kaybı olur. Etkin mücadele uzman ekipler tarafından sağlık koşullarına uygun şekilde yapılmalıdır.

Amerikan hamam böceği(Periplanata Americana):Erişkin olanları 2-3cm arasındadır. Kanatları kırmızımsı kahverenginde olan en büyük hamamböceği türüdür. İnsanları yediği, yemediği kâğıt dâhil her şeyi yerler. Bir apartmanda böcek görülmüşse bütün dairelere yayılmış ve yumurtlamış olabilirler bu sebepten 20 gün aralıklarla ilaçlama yapılması gerekir.

Oryantal hamam böceği(Blatta orientalis): 1-1,5cm boyunda parlak ve siyah renkte olurlar. Erkek olanlarında iki tane kahverengi kanat bulunur. Dişiler oval, erkekler daha ince vücut yapısına sahiptir. Halk arasındaki isimleri karafatmadır. Yaklaşık 6 ay ömürleri vardır. Geceleri aktif olurlar. Dizanteri, hepatit, astım, verem mantar gibi hastalıkları taşır ve insanlara bulaştırırlar.

Kahverengi çizgili hamam böceği(Supella longipalpa Brown banded):

Erkeği açık kahve dişisi koyu kahverengidir. Kanatlarının tabanındaki çapraz iki tane açık çizgi ile ayırt edilebilirler. Boyları 1,5cmdir.Diğer hamamböcekleri gibi gündüz pasif gece aktif olurlar. Genelde evlerde ve konaklama alanlarında yaşarlar. Organik olan her şeyle beslenebilirler, kitapların yapışkanlarını bile yerler. Rutubetsiz ortamlara dayanıklı hamam böceği türüdür. Bu tür böcekleri saklandıkları yerlerden çıkaran ilaçların kullanılması ve profesyonel ekiplerce müdahale edilmesi gerekir.10 katlı bir binayı bir gecede dolaşabilirler. Çatıda kuş yuvaları varsa buraların etrafında da yuva yapabilirler.