Kalorifer Böceği Nasıl İlaçlanır?

kalorifer-bocegi-nasil-ilaclanir

Kalorifer Böceğinin Özellikleri Nelerdir?

Hamam Böceği, Blattodea takımını oluşturan böcek türlerine verilen genel addır. Kalorifer böcekleri, diğer adıyla hamam böcekleri Kutuplar dışında her ortamda yaşayabilirler. İskeletleri dışarıda olup iç kısımları yumuşak canlılardır. 6 bacakları, iki antenleri ve bazı türlerinin de kanatları vardır. Dinozorlar döneminden beri var olan canlılar olup radyasyona karşı oldukça dayanıklıdırlar. 300 milyondur neredeyse hiç evrimleşmeden günümüze kadar aynı formatta kalabilmiştir. Sıcak, nemli ve karanlık yerlerde yaşarlar. 4000 ila 4500 arasında çeşite sahiptir. Ancak insanların bulunduğu ortamlarada yaşayanları sadece üç çeşittir. 

Kaç Çeşit Kalorifer Böceği Vardır? 

Hamam Böceklerinin (kalorifer böcekleri) evcil olan yani insanlarla aynı yerde yaşayan üç çeşidi vardır. Bunlar: Alman Hamam Böceği, Doğu (Oryantal) Hamam Böceği, Amerikan Hamam Böceğidir.  

Kalorifer Böcekleri Nerede Yaşar?

Kalorifer böcekleri her yerde yaşayabilen haşere türüdür. Diğer bir yaygın adı hamam böceğidir. Kalorifer böceği sıcak, nemli ve karanlık ortamlarda yaşamayı ve üremeyi severler. Evlerin mutfaklarında, kışın kalorifer köşelerinde ve arkalarında, lokantalarda, kazan dairelerinde, gemilerde vb, nemli ve sıcak olan her türlü ortamda yaşarlar. Akşam olunca saklandıkları karanlık yerlerden dışarı çıkarlar. 

 Hamam Böceklerinin Zararları Nedir?
Kalorifer böcekleri her türlü sağlıksız ortama çok kolay girebilirler ki yaşam kaynakları da bu ortamlardır. Bünyelerinde çok fazla bakteri ve mikrop barındırırlar. Bu haşereler karanlığı sever ve gece saatlerine aktif olurlar. Çok dayanıklı olan bu haşereler bireysel mücadeleler ile ölmezler. Genelde toplu halde yaşayan kalorifer böcekleri 15 ay hayatta kalırlar. Çoğunlukla bu haşereler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı, ambalaj içleri gibi yerlerde yuva yaparlar. Salgın Hastalıklara ve çeşitli gıda zehirlenmelerine neden olmaktadırlar ayrıca verem, hepatit, dizanteri, astım, alerjik reaksiyonlar, mantar gibi hastalıkların da kaynağıdırlar.  

Kalorifer Böcekleri Nasıl Ürer?

Kalorifer böceğinin dişileri sadece bir kez çiftleşerek ömürleri boyunca istedikleri zaman yumurtlayabilirler. Bu da onların zor koşullarda da üremelerine imkan sağlar. Yumurta keselerini sırtlarında taşıdıklarından istedikleri zaman kolayca karanlığa bırakarak çoğalabilirler: bir defada 200 – 250 yumurta üretebilirler. Bir yumurta kesesinden yaklaşık 35 – 40 adet yavru çıkar. Bu haşereler çok hızlı üreyen canlılar olarak bilinirler. 

Kalorifer böceği ilaçlama

Bireysel olarak mücadele etmek çok zordur. Kalorifer böceklerinden kolayca ve kısa sürede kurtulmak için, profesyonel kalorifer böceği ilaçlama şirketleri ile irtibata geçerek yardım alınmalıdır. Firmalardan gelen haşere ilaçlama uzmanları kalorifer böceğinin türüne ve yoğunluk durumuna uygun ilaçları belirleyerek bu canlıları etkisiz hale getirecek ve yaşam alanlarınızı haşerelerden temizleyecektir. Bu canlılara karşı iki tip ilaçlama yöntemi uygulanır:

Jel İlaçlama: Kokusuz bir jeldir. Hamam böceği bu jeli yiyerek ölür ve bir diğer hamam böceği de öleni yiyerek birbirlerinin etkisiz hale gelme döngüsünü sağlarlar.

Sıvı İlaçlama: Bu yöntem daha çok açık alanlarda ve kalorifer böceğinin çok yoğun olduğu durumlarda püskürtme (fırın, restoran),  ve buharlama (okul, bahçe, bodrum) yöntemiyle uygulanır. 

Evcil Hamam Böceklerinin Çeşitleri ve Karşılaştırma Tablosu:

Alman Hamam BöceğiOryantal Hamam BöceğiAmerikan Hamam Böceği
Kapsül Sayısı 6821
Kapsüldeki Yumurta Sayısı491628
Yumurta Açılım Süresi 216040
Deri Değişim Sayısı6-77-107-13
Nifm Süresi49150-3005-15 ay
Ergin Süresi 3-6 ay1-6 ay1 yıl
Yıllık Nesi Sayısı 41-21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir