Kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Keneler kan emerek beslenen canlılardır. Kenelerin bütün türleri kan yoluyla beslenir. Keneler ısırma anında taşıdıkları virüslerin insan ve hayvanlara bulamasına neden olurlar. Kene ısırması ciddi sağlık sorunlarına sebep olurken, salgın hastalıkların yayılmasına da yol açarlar. Kenelerin boyutları 1-2 mm arasındadır. Keneler daha çok ağaçların bulunduğu park, bahçe gibi yeşillik alanlarda yaşarlar. Açık alanların önlem amaçlı dahi olsa kene ilaçlama yaptırılmasında fayda vardır.

Kene ilaçlaması; açık alanlarda yapıldığı gibi kapalı alanlarda da uygulanabilir. Çünkü keneler rahatlıkla kapalı ortamlara girerek yuva yapabilirler. Keneden kurtulmak için en etkili ilaçlama yöntemi sıvı ilaçlama uygulamasıdır. Keneler gözle görülmesi zor olan ufak canlılardır. Kenelerle bireysel olarak mücadele edilmesi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kenelerden kurtulmak için yapılan sıvı ilaçlamalarda, ilaçlama yapılan alanın belirli bir süre kapalı tutulması ve kullanılmadan önce yeteri kadar havalandırılması gerekmektedir.

Kene ısırması

Kene ısırması şimdiye kadar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Kene ısırması sonucu kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı görülmektedir. Kene insan derisine yapışarak, başıyla deriyi delerek, deri altına yerleşir. Bu canlılar kanı emerken taşıdığı virüsleri bulaştırırlar. Kene yapışması ya da kene ısırması anında zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Çok küçük bir canlı olan kene, genellikle ısırdığı bölgede fark edilmediği için tedavide geç kalınmaktadır. Vücuda yerleşen kene mutlaka doktorlar tarafından çıkarılmalıdır. Kene ısırması sonrasında bireysel yöntemlerin uygulanmasının ciddi riske ve ölümlere sebebiyet vereceği unutulmamalıdır.Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için alınabilecek en etkili önlem yolu kene ilaçlama firmaları tarafından kene ilaçlama hizmeti almaktır.

Hayatımızı ölümle tehdit eden kenelerle karşılaşmadan önce ya da karşılaştıktan hemen sonra vakit kaybetmeden kene ilaçlama için uzman bir kene ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.