Kırkayak Hakkında Bilgi

kirkayak-ilaclama

Prestij ilaçlama, Sağlık bakanlığı onaylı kırkayak ilaçları ile 7/24 hizmet vermektedir En ekonomik kırkayak ilaçlama fiyatları ile en kaliteli hizmetleri bünyemizden sağlayabilirsiniz.

Kırkayak, dünyanın bütün kıtalarında bulunan kara hayvanlarıdır. Vücudu bölümler halinde olan kırkayak, her bir bölümünden iki çift ayak çıkar. Kırkayak 13 bin türe sahiptir. Tehlike anında kıvrılarak ölü taklidi yapan kırkayak, böyle durumlarda cildinden alerjen salgılar. Bu alerjen salgının göze ve cilde teması sakıncalıdır. Temas halinde bol su ile yıkanmalıdır. Kırkayağın baş kısmında bir çift anten bulunur, bu antenler sayesinde koku alır, besin bulurlar. Başında ikişer gözü bulunan kırkayakların, bazı türlerinde göz bulunmaz. Boyları 1-20 cm arasında değişen kırkayak, ülkemizde 10-46 mm, tropik bölgelerde ise 15-20 cm boyunda olurlar. Genellikle kahverengi tonlarında olan kırkayak, trake solunumu yapar. Kırkayak kelimesi Latince de yüz ayak anlamına gelmektedir.

Kırkayak ve Çıyan arasındaki fark:

  • Kırkayakta vücudunun her bir bölümünden iki çift bacak bulunur, çıyan da bir çift bacak bulunur.
  • Kırkayak çok yavaş hareket eder, çıyan çok hızlı hareket eder.
  • Kırkayak soğuk ve yağışlı havalarda ya da baharda yumurtadan çıktığında ortamda görülürken, çıyan aşırı kuru ve ılıman ortamlarda, evlerin çatlakları ve kuytu köşelerde beslenir.
  • Kırkayak otçul beslenirken çıyan etçil beslenir.

Kırkayak ne ile beslenir

Gündüzleri ağaç kabukları ve taş altında gizlenen kırkayak, geceleri beslenmeye çıkar. Genellikle çürümüş bitkisel besinleri tercih eden kırkayak, sürü halinde tarlalara saldırıp, bitkilerin kök ve filizlerini yiyerek büyük zarar verirler. Kırkayağın en çok sevdiği besin çilektir. İnsan ve hayvan dışkılarını da yiyen kırkayak, bu dışkılar ile yuttuğu bağırsak parazitlerini sindirmeden dışarıya atıp, tenya(şerit) yumurtalarının yayılmasına neden olur. Sağlığımızı bozabilecek bu haşerelerden, sağlığımızı korumanın yolu kırkayak ilaçlama uygulamasıdır. Alanında uzman kırkayak ilaçlama şirketleri ile görüşüp, anlaşın.

Kırkayak nasıl ürer

Kırkayak yumurta ile ürer. Kırkayak dişisi, topraktan yaptığı yuvaya yumurtalarını bırakıp, başında bekler. 12-15 gün sonra yavrular yumurtadan çıkar. Kırkayak yavruları birkaç kez kabuk değiştirerek gelişir ve her kabuk değişimizde vücudundaki halka sayısı artar. Kırkayaklar bir yıl içinde ergin hale gelerek üremeye başlarlar. Her bir kırkayak ortalama 100 adet yumurta bırakır. Kırkayakların ömrü 7 yıl kadardır. Sürekli üreyen kırkayaklardan kesin çözümle kurtulmak için kırkayak ilaçlama hizmeti alın. Kırkayak ilaçlama firmalarından yardım isteyin.

Kırkayak sokması

Kırkayak, tıpkı diğer böcek türlerinde olduğu gibi, ısırma ve sokma güdüsüne sahip canlılardır. İnsanların evine gelip yerleşen kırkayaklar, tehlike hissettiği anda insanları sokarak zarar verir. Kırkayağın soktuğu bölge şişer, kızarır ve kaşınır. Diğer böcek sokmalarından farklı olarak, kırkayak soktuğunda şiddetli acı hissedilir. Kırkayak sokması sonrasında, ısırılan bölge ve kalp arası bağlanarak, zehrin yayılması engellenip, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kırkayak zararları

Kırkayaklar toplu şekilde, sürü halinde tarlalara saldırarak, bitkilerin kök ve filizlerini yer, tarım alanlarına çok büyük zarar verirler. Çilek meyvesine çok düşkün olan kırkayak, çilek bahçelerine çok zarar verir. Kırkayak, insan ve hayvan dışkıları ile beslendiği için, tenya(şerit) yumurtalarının yayılmasına neden olur ve hastalıklara yol açar. İnsanları ısırıp, sokarak acılı yaralanmalarına yol açar. Kırkayak kitinli derisinden salgıladığı alerjen sıvı ile insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açarak zarar vermektedir.

Kırkayak ile mücadele

Kırkayak genellikle kapı ve pencereden, duvar çatlaklarından, ev içlerine kadar gelip, mutfak ve banyo gibi nemli alanlara yerleşir. Gündüzleri duvar çatlakları, ayakkabı ve terlik içine, su boruları etrafına gizlenerek, geceleri aktif olurlar. Ortamda kırkayak gördüğünüzde elle temas etmekten sakınınız. Çünkü antibiyotik etkisinde olan salgıladığı alerjen elinizi tahriş eder. Kırkayak ile mücadele bireysel olursa tehlikeli sonuçlar ortaya çıkacağı için, ortamda kırkayak gördüğünüzde vakit kaybetmeden, ilaçlama şirketlerini arayıp, ilaçlama yaptırmalısınız. Kırkayak ile mücadele de ilaçlama şirketimizi 7/24 arayabilir, istediğiniz gün ve saatte Kırkayak ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. İlaçlama şirketimiz kırkayak ilaçlama uygulamasını %100 garantili, kaliteli, ekonomik ve güvenilir şekilde sağlamaktadır.