Kırkayak Nerede Yaşar?

kirkayak-nerede-yasar

Kırkayak, yuvarlak ve halkalı vücudu bulunan, her halkadan iki çift bacak çıkan, bitkisel besinler ile beslenen, eklembacaklıdır. Genellikle çürümüş bitkisel besinleri yiyen kırkayak, tarlalarda bitkilerin kök ve filizlerine zarar verir. İnsan ve hayvan dışkılarıyla da beslenen kırkayak, tenya (şerit) yumurtalarının yayılmasına neden olur. Renkleri genellikle koyu kahverengi olan Kırkayak Nerede Yaşar?  Kırkayak sıcak ve ılıman bölgelerde doğal ortamda yaşar.

Kırkayak nerede yaşar?

Nemli ve rutubetli alanları tercih eden kırkayak, ağaç kabukları altında, duvar yarıklarında ve taş altlarında yaşar. Ev çevresinde de bodrum, çatı, bahçe, havalandırma boşlukları gibi alanlarda yuvalanarak yaşar. Ev içine de giren kırkayak, saksı çiçekleri etrafında bulunur ve süs bitkileri ile beslenir.Kırkayak ilaçlama uygulaması bitkilere zarar vermeyecek ilaçlar ile uygulanmalıdır.

Ortamınızda bulunan kırkayak, taşıdıkları mikroplar ile hastalıklara sebep olup, bitkilere zarar verip, tehlike anında insanları sokarak, acılı yaralanmalara sebep olur. Kırkayak ile mücadele de Prestij ilaçlama şirketimizi arayıp, %100 garantili, etkili ve güvenli kırkayak ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.