Örümceklerin Ağ Yapışı

orumceklerin-ag-yapisi

Her örümceğin karın altının arka tarafında, üç çift ağ organı bulunur. Her birinin dışarıya ayrı bir çıkışı vardır. Bezlerden meydana gelen yapışkan ve sıvı iplik maddesi, hava ile temas edince sertleşir. Her ağ memeciğinden 100 kadar ince ve küçük kanalcık bulunur. Bu ince liflerden sızan iplikçikler kablo telleri gibi bir araya gelerek ağ ipliğini meydana getirirler.

Ağ yapacak örümcek önce yüksekçe bir yere tırmanarak, ağ organlarını bacakların bir kısmı ile bastırıp, ağ maddesinin akımını başlatır. İlk noktaya yapışan ağın ucunu ikinci bir noktaya irtibatlar. Sonra vücudundan çıkmakta olan ipliği ilk ipliğe tutturarak kendisini boşluğa bırakır. Yere temas edince yeni ucu yere yapıştırır. Bu işi birkaç noktadan yaparak ağın kaba iskeletini meydana getirir. Ayrıca her hat üzerinde birkaç defa gidip gelerek ağı kalınlaştırır.

Örümcek ilaçlama

Ağ örülmesindeki son safha bu kaba iskelet etrafındaki dairevi halkaların örülmesidir. Gerek ağın kaba iskeleti ve gerekse yuvarlak halkalar son derece düzgün geometrik şekiller meydana getirir. Aynı zamanda ağa şiddetle çarpan bir sineğin dahi koparamayacağı kadar esnek ve sağlamdır. Ağını tamamlayan örümceğin başka işi kalmamıştır. Ağın merkezine gizlenerek avını beklemeye başlar.Küçük bir örümcek, daha önce hiç ağ görmemiş ve kurmamış olmasına rağmen, büyüklere benzer ağlar kurar.

Örümcek ağları, insanlar tarafından bozulduğunda örümcek çok sinirlenir. Sinirlenen örümcek insanları sokarak zehirlenmelerine sebep olur. İnsanları sokarak zarar veren örümcek ile mücadele de ilaçlama şirketimizden örümcek ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.