prestij muhendislik sss - S.S.S

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: İlaçlama öncesi veya sonrası yapmam gereken uygulamalar nelerdir?

Cevap: Sıvı ilaçlamalarda açıkta gıda bırakılmamalı, mutfakta bulunan tencere, tabak vs gibi eşyaların toplanıp üzerleri kapatılmalı veya kullanılmadan önce yıkanması gerekmektedir.

Sıvı ilaçlama kokulu ve kokusuz olmak üzere ikiye ayrılır. Uygulama şekli havalı pompa veya el motoru iledir. Kokulu ilaçlama yapılırken ilaçlama yapılan yerin kapı ve pencerelerinin kapalı olması gerekir. Uygulamadan sonra ilaçlama yapılan yerin birkaç saat kapalı tutulması gerekir. İlaçlama işlemlerinden sonra ilaçlama yapılan bölgenin 3-4 saat kapalı tutulması gereklidir. İlaçlama uygulaması bittikten sonra en az bir saat uygulama yapılan alanı havalandırmalısınız. Kokusuz ilaçlama uygulamalarında ilaçlama yapılacak mekanı terk etmenize gerek yoktur.

Jel uygulamalarda mekanınızı terk etmeye gerek yoktur, herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Soru: İlaçlamadan sonra genel temizlik yapmam gerekir mi?

Cevap: Kokulu ilaçlama uygulamasından sonra gözle fark edilen bölgeleri ıslak bez yardımıyla silerek temizleyebilirsiniz. Ulaşamadığınız noktaları (beyaz eşya arkaları, yatak altı, koltukların alt kısımları) on beş gün sonunda temizlemenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Temizliğin 15 gün sonra yapılmasının sebebi yumurtadan çıkacak yeni yavruların ilacın etkisi altından çıkmaması içindir.

Jel uygulamasında ise ilaçlama sonrası herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur.

Soru: Hangi ilaç uygulamasını öneriyorsunuz?

Cevap: Kokulu ilaçlama tüm haşere (böcek) türleri (tahta kurusu, bit, pire, güve, hamam böcekleri, kalorifer böcekleri,akrep, karınca, tesbih böceği, akarlar, kulağa kaçan, fare, sıçan, çıyan, örümcek, kertenkele , tahta kurdu, sinek, sivri sinek, vb) üzerinde etkilidir.
Jel ilaçlama ise hamam böceği,kalorifer böceği,oryantal hamam böceği, amerikan hamam böceği ilaçlama, kara fatma, vb gibi haşereler üzerinde etkilidir.

SORU: Jel ilaçlama ile sıvı ilaçlama arasındaki farklar nelerdir?

Cevap: Jel ilaçlama en pratik ilaçlama uygulamalarındandır. Jel ilaçlama uygulaması öncesinde veya sonrasında temizlik yapmanıza gerek yoktur. Çocuk, yaşlı ve hastaların yaşadığı mekanlarda jel ilaçlama uygulaması güvenli bir biçimde uygulanmaktadır.

JEL İLAÇLAMA

*  Evinizi terk etmenize gerek yoktur,
*  Uygulama öncesi hazırlık yapmanıza gerek yoktur,
*  Uygulama sonrası temizlik yapmanıza gerek yoktur,
*  Kapı ve pencerelerinizi kapatmanıza gerek yoktur,
*  Kokusuzdur,
*  Evcil hayvanlar için zararlı değildir,
*  3 ay süre ile haşereleri öldürmeye devam eder,
*  Jel ilaçtan yiyerek ölen böcekleri, diğer böcekler yerler ve onlarda ölürler,
*  Jel ilaçtan yiyen böceklerin dışkılarını yiyen diğer böceklerde ölürler,
*  Elektrikli cihazlarınıza uygulanabilir,zarar vermez,
*  İnsan sağlığı açısından risk oluşturmaz.

Soru : İlaçlama esnasında mekanı terk etmem gerekiyor mu?

Cevap:Kokusuz böcek ilaçlama uygulamalarında yaşam alanlarınızı terk etmenize gerek kalmaz. Kokusuz ilaçlama uygulanan alanda günlük işlerinizi aksatmadan devam edebilirsiniz. Bu ilaçlama yöntemi sayesinde yaşam alanlarınızda ilaç kokusuna maruz kalmazsınız.

Soru : İlaçlama sonrası ekibinizden herhangi bir belge ya da rapor alacak mıyım?

Cevap: Evet. İlaçlama sonrasında servis sorumlusu tarafından ilaç uygulama yapılan alanlara ne tür ilaçlar kullanıldığı, kullanılan bu ilaçların miktarlarını ve ekipmanların adlarına ilişkin ayrıntıları içeren servis sorumlunuz ve sizin ortak imzanızı taşıyan bir servis raporu verilecektir. Herhangi bir şey sormak istediğiniz taktirde böcek ilaçlama firmaları hattımızı arayarak her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Soru: Ev içinde ve dışında yapılan ilaçlamalar bitkilerimi veya ev hayvanlarımı etkiler mi?

Cevap: Kokulu ilaçlamalarda insan veya evcil hayvanlar ilaçlama yapılan yerde duramaz.Kokulu ilaçlamanın bitkilere zararı olmaz.Kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama da size bitkilerinize ve evcil hayvanlarınıza zarar vermez. Kokulu uygulamalarda evcil hayvanlarınızın 2 veya 3 saat kadar dışarıya çıkartılması gereklidir.

ilaçlama yapılacak alandan dışarıya çıkarmakta zorlandığınız akvaryumunuz bulunuyorsa ilaçlama uygulamasının öncesinde akvaryumunuzu hava almayacak biçimde bantlayıp üzerine ıslak bir havlu örtmelisiniz. Bahçenizi ilaçlatacaksanız uygulanan sıvı ilaçlar kuruyana kadar evcil hayvanlarınızı bahçenizden uzak tutmalısınız.

Soru : Uygulamadan sonra böcek görülebilir mi?

Cevap: Bazen kısa süre için görülebilir, her bir böceğin etkilenmesi için ise yeterli miktarda insektisit (ilaç) kullanılması gerekmektedir. Deri ve gerekirse ağız yolu ile de tüketmesi gerekmektedir.

Bazı durumlarda ilaçlama sonrasında haşerelerin çoğaldığını görmeniz doğaldır. Çünkü böcek ilacına maruz kalan haşere gruplarının sinir sistemleri etkilendiğinden dolayı, ilaç kalıntılarından uzaklaşmak için ortama çıkıyor olacaklardır.

Ayrıca kullanılan insektisitlerin ani etkiden çok kalıcı etki gösterebilmesi ve haşerelerin insektisitlerin yuvalarına taşıyabilmelerine yöneliktir.

Soru: Servis saatinde değişiklik yapabilir miyim?

Cevap: Servis saatinde değişiklik yapmak istemeniz durumunda PRESTİJ İLAÇLAMA ŞİRKETİNİ arayarak istediğiniz tarih ve saati bildirebilirsiniz.

İLAÇLAMA İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ SORU VEYA PROBLEMİNİZ İÇİN PRESTİJ İLAÇLAMAYI ARAYABİLİRSİNİZ