Tahta Kurusu İlaçlama

tahta-kurusu

Prestij ilaçlama, her haşere türünü ilaçladığı gibi tahta kurusu ilaçlama uygulaması da yapmaktadır. İlaçlama firmaları arasında en ekonomik ilaçlama fiyatları ile hizmet veren Prestij ilaçlama hizmetlerinden, ihtiyacınız olduğu her an faydalanabilirsiniz. Bu böcek doğru yöntemlerle ilaçlanmaz ise insanlara zarar verebilecek haşere türlerindendir. Prestij ilaçlama, garanti ilaçlama yöntemleri ile istilalara kesin çözüm sağlamaktadır.

Tahta kurusu, canlılardan kan emerek beslenen 6 ayaklı küçük bir haşeredir. Genellikle koyu kahverengi ve pas renginde olan haşerenin, baş kısmında 2 tane anten şeklinde kılları bulunur. Canlılardan sürekli kan emen ve emdikleri kanı uzun süre bünyesinde taşıyan tahta kurusu bu özelliği ile ortalama 500 gün aç yaşayabilir. Bu nedenle  ezerek öldürüldüğünde pis bir koku yayar. Ortalama 4-5 mm boyunda olan bu zararlı haşereler kan emdikçe şişerler.

Tahta kurusu yaşam alanları

Beslenmelerini insanlardan kan emerek sağlayan tahta kurusu, özellikle sıcak ortamlarda çok hızlı üreyerek, çok sayıda yumurta bırakırlar. Vücut yapısı çok esnek olan böceğin, kendi ağırlığının ortalama 5 katı kan emebilir. Salgıladığı bu sıvı kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu sıvı ile hem kan akışını önler hem de deri üzerindeki bölgenin uyuşmasını sağlar. Tahta kurusu ısırması sonucunda insanların derisinde kabarma ve kızarıklık görülürken şiddetli kaşıntı hissedilir.

Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşayabilen  haşerenin yaklaşık 100 kadar türü bulunmaktadır. Kan emerek beslenmelerinden dolayı ,insanlara hastalık bulaştıran haşerelerdendir. Günde ortalama 4–5 kere kan emen  haşereler, hastalıklı bir canlıdan aldıkları kanı, diğer insanlara da bulaştırarak hastalık bulaştırırlar. Tahta kurusundan insanlara bulaşan hastalıklardan bazıları ; B.Recurrentin, pasteurella pestis, çeşitli alerjik hastalıklar, M.Leprae, Bacillus anthracis hastalıklarıdır. En önemli özelliklerinden birisi 500 günden fazla aç kalabilmeleridir. Tahta kurusu ilaçlama uygulaması  için mutlaka profesyonel ve uzman bir ilaçlama şirketinden destek alınmalıdır.

Prestij böcek ilaçlama şirketi olarak, her türlü haşere ilaçlamalarında sağlık bakanlığı onaylı ve etkili ilaçları kullanarak, İstanbul, İzmir ve İzmit’in her semtimde ilaçlama uygulaması yapmaktayız. İlaçlama için günün her saati Prestij ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz.

Tahta Kurusu İlaçlama İle İlgili Sık Sorulan Sorular.

TAHTA KURTLARI EVLERE VE YAŞADIĞIMIZ İÇ MEKANLARA NERELERDEN GELİR?

Tahta kurtları insanların yaşadığı iç mekanlara dış mekanlardan evimize aldığımız mobilya türü, sepet, vb eşyalarla evimize taşınır. Kendilerine uygun ortamları yakaladıklarında çoğalır ve zararlarını göstermeye başlarlar.

AĞAÇ BÖCEKLERİ HANGİ MEVSİMLERDE ORTAYA ÇIKAR VE ÇOĞALIRLAR?

Ağaç böcekleri (tahta kurtları) her mevsimde yaşarlar ve her mevsimde görülürler. Fakat diğer haşere ve böceklerde olduğu gibi Tahta kurtlarıda yaz aylarını severler ve yaz aylarında daha çok görülürler.

TAHTAKURDU NE KADAR SÜRE İLE BESLENEMEZ İSE HAYATTA KALABİLİR?

Tahta kurtlarının vücut yapıları çok güçlüdür. Açlığa 550 gün dayanabilirler.

TAHTA KURTLARI EN FAZLA NE KADAR BÜYÜYEBİLİR?

Tahta kurtlarının büyüklükleri yaşadıkları ortama bağlı olarak 1,5 cm ve 3 cm arasında değişiklik gösterir.

TAHTA KURDU NE ŞEKİLDE BİR BÖCEKTİR?

Tahta kurdu 6 adet bacağa sahip olan, sert kabuklu yapıda kafası keratin denilen madde ile kaplı bir böcektir. Kafası siyah gövde kısmı ise kahverengidir. Kafa kısmında iki tane anten bulunur. Yaşamak ve çoğalmak için olarak kendilerine mobilya, ahşap alanları seçerler.

TAHTA KURDU İLAÇLAMA HANGİ ZAMANLARDA YAPILIR?

Tahta kurdu ilaçlaması belli sık aralıklarda ilaçlama şirketlerince yapılmalıdır Bu haşereler evinize, çevrenize, yeşil alanlarınıza büyük zararlar vermeden önlem almanız gerekmektedir.

TAHTA KURTLARI ÇOK SES ÇIKARTIR MI?

Tahta kurtlarının kemirdikleri tahtaların sesleri duyulur fakat biz bu sesleri gündüz diğer sesler karıştığı için duymayabiliriz. Gece olunca sessizlikte tahtakurtlarının seslerini duymak mümkündür.

AHŞAP KURDU AHŞABI DELER Mİ NE KADAR İLERLEYEBİLİR?

Ahşap kurtlarının kanat ve kafa yapıları çok sert bir yapıda olduğundan ahşap ve mobilyaları zedelenmiş yerlerinden daha kolay ilerledikleri için buraları seçerler. Nemli olan bölgelerde çok daha rahat ilerleyebilirler. Mobilya ve ahşap olan eşyalarınızın çürümesine dökülmesine neden olur.

AĞAÇ KURTLARININ DÜŞMANI NEDİR?

Tahtakurdunun düşmanı kendisi için lezzetli bir yiyecek olduğunu düşündüğü ağaçkakan ve gök kargası denilen kuş dur. Bu kuşlar ağaç üzerinde yaşadıkları ve yuvalandıkları için bu tahta kurtları ile beslenirler. Tahta kurtları bu kuşlar için bulunması kolay olan bir besin maddesidir.

TAHTA KURDU İLE MÜCADELE NASIL YAPILABİLİR, KİMLER YAPMALIDIR?

Tahta kurdu insanların evinde ve dışarıda kendilerince mücadele edebilecekleri haşereler değildir. Ağaç, mobilya, tahta parke vb yerlerde yuva yapmış olan tahta kurtları derin yerlere yuvalandıkları için ve yumurta bıraktıklarından, insanlar buralara kolay erişip ilaçlama yapmaları mümkün değildir. Bu işlemi ancak bu işin eğitimini almış sağlık bakanlığı onaylı teknik ekipmanlarla donanımlı ilaçlama firmasına yaptırmanız bu haşerelerden kurtulmanızın en doğru çözümü olacaktır.

TAHTAKURDU NERELERE YUMURTA BIRAKIR?

Tahta kurtları mobilya, sandık ve elbise dolapları gibi tahtadan yapılan eşyalar içerisinde açtıkları delikler içerisine yumurtalarını bırakırlar.

TAHTA KURTLARI NASIL ÜRER?

Tahta kurdu yumurtlama yöntemi ile çoğalır.  Tahta kurdu çiftleşmeden sonra tahta ve ahşapları kemirerek oyduğu yuvalarına yumurtalarını bırakır. Dişi tahta kurtları her seferinde 80 – 90 arası yumurta bırakır. Tahta kurtlarının yumurtaları uygun sıcaklıkta açılır ve yavruları ortaya çıkar.

TAHTA KURTLARI İNSAN VE HAYVANLARI ISIRABİLİR Mİ?

Tahtakurtlarının (ağaç kurdu) beslenme alanları ağaçlar, yapraklar, mobilyalar vb yerlerdir. Sadece bunlarla beslenirler. İnsanlar ve hayvanlara dokunmazlar zarar vermezler zararlı olabilecekleri şeyler mobilyalarınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir